30 tysięcy mieszkań pod wynajem w ciągu 10 lat

2015-06-100

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego przewiduje, że na koniec 2015 r. ruszy reaktywacja społecznego budownictwa czynszowego i rozpocznie się realizacja rządowego programu jego finansowania.

Program będzie kierowany przede wszystkim do rodzin z dziećmi, osiągających umiarkowane dochody. Osoby te bardzo często przekraczają kryteria dochodowe, które decydują o ubieganiu się o lokal komunalny (zbyt wysokie zarobki), a jednocześnie zarabiają zbyt mało, by ubiegać się o kredyt na zakup mieszkania.

Założenia programu pozwolą istotnie zwiększyć dostępność mieszkań dla osób młodych, rozpoczynających aktywność zawodową poprzez umożliwienie najmu pierwszego samodzielnego mieszkania na stabilnych i atrakcyjnych finansowo warunkach (okres najmu, czynsz, który nie może przekroczyć maksymalnych stawek określonych w ustawie).

Podstawą programu będą preferencyjne kredyty i gwarancje nabycia emisji obligacji udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), w ramach polityki mieszkaniowej państwa. Będą je otrzymywać towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki gminne.

Źródłem finansowania ma być Fundusz Dopłat. W całym okresie realizacji nowego programu z budżetu państwa na zasilenie Funduszu Dopłat, przeznaczonego na dopłaty do BGK, zostanie przeznaczone 751,9 mln zł. Pozwoli to na udzielenie kredytów w łącznej kwocie ponad 4 mld zł.

źródło: premier.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk