Ułatwienia dla firm

2015-06-080

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym, który przede wszystkim upraszcza i ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. Nowe regulacje oznaczają zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych.

W praktyce firmy zostaną odciążone od czynności administracyjnych, co obniży koszty prowadzonej przez nie działalności. Przewidziano na przykład ograniczenie dokumentacji dotyczącej kontroli wyrobów akcyzowych.

Na podstawie nowych przepisów podatnik będzie mógł też w określonych sytuacjach wybrać organ podatkowy w zakresie akcyzy. Możliwe będzie zwolnienie od akcyzy zakładów energochłonnych rozpoczynających działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub gazowych.

Przewidziano także przepisy, które służą ograniczeniu „szarej strefy” w obrocie suszem tytoniowym. Wprowadzono obowiązek rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych, w miejsce dzisiejszego zgłoszenia i wymogu składnia zabezpieczenia akcyzowego. Większość znowelizowanych przepisów ma obowiązywać od końca lipca 2015 r., z wyjątkiem części regulacji, dla których termin wejścia w życie wyznaczono na początek 2016 r.

źródło: premier.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk