Agnieszka Pomaska

Wygooglujmy nowoczesny transport publiczny
15 grudnia 2008 r., napisany przez

petla tramwajowo-autobusowaWpisując w internetowej wyszukiwarce hasło „nowoczesny transport publiczny” pierwszą wyświetlającą się stroną wcale nie jest któraś z miejskich czy regionalnych stron zakładu komunikacji miejskiej, ale link do jednego z portali społecznościowych. Przeglądając dalej kolejne strony po wpisaniu powyższego hasła trudno doszukać się jakiś oznak, że polskie miasta inwestujące co roku setki milionów złotych w unowocześnianie transportu publicznego, w jakikolwiek sposób go promują.

Nie inaczej jest w przypadku Gdańska. Na zapytanie złożone do Prezydenta o regularnie nie działającą stronę ZKM z rozkładami jazdy, otrzymałam odpowiedź, „że zgodnie z ustawą miasto nie ma obowiązku publikowania rozkładów jazdy w internecie”. Wiaty przystankowe są dużo bardziej „przyjazne” dla nielegalnych ogłoszeń niż czytelnych informacji o obowiązujących taryfach, schematów linii czy informacji na temat biletów okresowych. Na tramwajowych szybach co jakiś czas pojawiają się co najwyżej przyklejone, z reguły krzywo i nieschludnie, ogłoszenia o miejskich imprezach czy na nieszczęście Prezydenta o spotkaniach z nim samym. A tymczasem wielu nawet regularnych pasażerów gdańskiej komunikacji miejskiej często nie wie ile kosztuje bilet miesięczny, czy gdzie nabyć kartę miejską.

Przed nami realizacja kolejnego, trzeciego już etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Przy tej okazji warto pomyśleć nie tylko o samych inwestycjach, ale i o szczegółowym sposobie wdrażania ich w życie. Czyste pojazdy i przystanki, czytelna informacja pasażerska, w tym wyraźne oznakowanie przystanków ich nazwami oraz informacja o taryfach w pojazdach, dostępne w możliwie wielu miejscach rozkłady jazdy (w tym internet!), etc. Tak, byśmy za kilka lat wpisując w internecie hasło „nowoczesny transport publiczny” mogli na pierwszym miejscu zobaczyć stronę internetową gdańskiej (metropolitalnej) komunikacji miejskiej:)

ps. Komisja Turystyki i Promocji Miasta otrzymała zapewnienie, że środki zarezerwowane w budżecie Gdańska na 2009 rok na oznakowanie miasta, w pierwszej kolejności będą przeznaczone na oznakowanie przystanków (nareszcie!). Z kolei Zakład Transportu Miejskiego ma stworzyć stronę internetową, na której będą dostępne (bezawaryjnie) rozkłady wszystkich linii autobusowych i tramwajowych gdańskiej komunikacji miejskiej.