Bilet wprowadzany z myślą o turystach

2008-06-060

bilet metropolitalnyW najbliższych tygodniach będzie wprowadzony do obiegu nowy, 72-godzinny bilet metropolitalny. 11 czerwca zbiera się zgromadzenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, które ma podjąć decyzję o wprowadzeniu nowego biletu. Obecnie dostępne w sprzedaży są tylko bilety metropolitalne 24-godzinne i 30-dniowe.

– Mamy nadzieję, że nowy bilet zacznie funkcjonować już na początku wakacji. Wprowadzamy go przede wszystkim z myślą o turystach. Stanowić będzie pewną bazę do budowy turystycznej karty elektronicznej. Chcemy, by w przyszłości turyści przyjeżdżający do Trójmiasta mogli na jednej karcie mieć w pakiecie zakodowany i bilet na przejazd, i m.in. wejściówki do muzeów – mówi Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG. Bilet 72-godzinny – w przeciwieństwie do dobowych i miesięcznych – występować będzie tylko w dwóch postaciach.

Jako bilet „globalny”, czyli ważny w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej, a także na liniach uruchamianych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Wejherowie, lub ważny tylko u jednego z tych przewoźników.
Nie będzie 72-godzinnego biletu „pośredniego”, czyli ważnego w SKM oraz u jednego, wybranego przewoźnika miejskiego.

– To byłoby dla turysty zbyt skomplikowane. Do Sopotu dojeżdża komunikacja miejska zarówno z Gdańska, jak i Gdyni. Trudno byłoby przyjezdnym turystom wytłumaczyć, czemu jednym autobusem może jechać, a innym nie. Podział biletów 72-godzinnych na „globalne” i ważne tylko w pojazdach jednego przewoźnika łatwiej będzie wytłumaczyć – dodaje Kołodziejski.
„Pojedynczy” bilet trzydniowy ma kosztować 24 i 12 zł, a „globalny” 36 i 18 zł. Jest to 2-krotność cen biletów 24-godzinnych.

– Dobrze, że pojawiają się takie możliwości. W ofercie brakuje bowiem biletów weekendowych czy tygodniowych. Nawet podczas niedawnej dziecięcej sesji Rady Miasta padł postulat, żeby wprowadzić weekendowe bilety metropolitalne – zwraca uwagę Agnieszka Pomaska, przewodnicząca Komisji Turystyki i Promocji w gdańskiej Radzie Miasta.
Hubert Kołodziejski poinformował też, że planowana jest zmiana statutu MZKZG, co pozwoli na przystąpienie do związku gminy Szemud. Na jej teren wjeżdża autobus 191, kursujący z pętli przy Tesco w Gdyni Dąbrowie do Koleczkowa.

– Cały czas liczymy, że 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorstwa transportowe zrzeszone w naszym związku uda się scalić w jeden organizm – dodaje szef MZKZG.
Kilka dni temu napisaliśmy, iż za bilety metropolitalne (najdroższy kosztuje 200 zł) nie można płacić kartą.
– Gdy powstanie jeden komunikacyjny organizm, znikną bariery prawne. Zniknie zatem też problem, czy pieniądze z biletów metropolitalnych mają trafiać do gmin, czy do związku. Wtedy o płatności kartą będzie łatwiej – przewiduje Hubert Kołodziejski.

Źródło: Paweł Rydzyński – POLSKA Dziennik Bałtycki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk