Agnieszka Pomaska

Budżet Obywatelski po raz piąty. Gdańszczanie, macie do wydania 14 mln złotych!
28 lutego 2017 r., napisany przez

11,2 mln złotych to kwota, którą będzie można wydać na projekty w poszczególnych dzielnicach. Natomiast 2,8 mln złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie. Czas zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok – termin tylko do końca marca! Wprowadzono też kilka zmian regulaminowych.

Nowością tegorocznej edycji będzie Centrum Pomysłów, które znajduje się się przy ul. Ogarnej 117/118. Dyżurować w nim będą konsultanci, którzy pomogą wypełnić wniosek doradzą, na co zwrócić uwagę bądź podpowiedzą, czy dany pomysł będzie możliwy do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na miejscu będzie można też skorzystać z komputera i drukarki. Centrum przy ul. Ogarnej będzie otwarte przez cały marzec, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-15.00.

W regulaminie tegorocznej edycji BO pojawił się też zapis o tym, że każdy gdańszczanin, który ukończył 16 lat może złożyć projekt i zagłosować. Zniesiony został wymóg zameldowania na pobyt stały lub czasowy bądź bycia wpisanym do rejestru wyborców. Wystarczy, że dana osoba oświadczy, że mieszka na terenie Gdańska. Ma to być ułatwienie i zachęta dla mieszkających w naszym mieście m.in. studentów i obcokrajowców.

Jest jeszcze jedna nowość w tym roku: wydłużono okres realizacji zwycięskich projektów do dwóch lat. Takiej zmiany domagali się też sami mieszkańcy, a to dlatego, że dotychczas można było zgłaszać pomysły, które możliwe były do realizacji w ciągu jednego roku. W sytuacji, kiedy było to niemożliwe, projekt mieszkańców musiał zostać odrzucony.

Projekty można zgłaszać od 1 do 31 marca. Do 30 czerwca będą one analizowane pod kątem możliwości ich wykonania, a samo głosowanie zaplanowano w dniach 18 września – 2 października.

Wszelkie informacje o tegorocznej edycji BO można znaleźć też na stronie internetowej.

Głosowanie na projekty BO będzie miało w tym roku charakter metropolitalny. W tym samym czasie głosować będą też mieszkańcy Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa.

Dzięki dotychczasowym edycjom budżetu, zwanego też partycypacyjnym, w Gdańsku zrealizowano ponad 100 projektów o wartości ponad 30 mln złotych. W 2017 r. realizowanych będzie kolejnych 91 projektów. Jednym z najpopularniejszych pomysłów, jakie zgłaszają mieszkańcy na terenie całego Gdańska, są siłownie „pod chmurką” oraz place zabaw.

Czytaj więcej

źródło: gdansk.pl