Budżet Obywatelski po raz piąty. Gdańszczanie, macie do wydania 14 mln złotych!

2017-02-280

11,2 mln złotych to kwota, którą będzie można wydać na projekty w poszczególnych dzielnicach. Natomiast 2,8 mln złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie. Czas zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok – termin tylko do końca marca! Wprowadzono też kilka zmian regulaminowych.

Nowością tegorocznej edycji będzie Centrum Pomysłów, które znajduje się się przy ul. Ogarnej 117/118. Dyżurować w nim będą konsultanci, którzy pomogą wypełnić wniosek doradzą, na co zwrócić uwagę bądź podpowiedzą, czy dany pomysł będzie możliwy do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na miejscu będzie można też skorzystać z komputera i drukarki. Centrum przy ul. Ogarnej będzie otwarte przez cały marzec, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-15.00.

W regulaminie tegorocznej edycji BO pojawił się też zapis o tym, że każdy gdańszczanin, który ukończył 16 lat może złożyć projekt i zagłosować. Zniesiony został wymóg zameldowania na pobyt stały lub czasowy bądź bycia wpisanym do rejestru wyborców. Wystarczy, że dana osoba oświadczy, że mieszka na terenie Gdańska. Ma to być ułatwienie i zachęta dla mieszkających w naszym mieście m.in. studentów i obcokrajowców.

Jest jeszcze jedna nowość w tym roku: wydłużono okres realizacji zwycięskich projektów do dwóch lat. Takiej zmiany domagali się też sami mieszkańcy, a to dlatego, że dotychczas można było zgłaszać pomysły, które możliwe były do realizacji w ciągu jednego roku. W sytuacji, kiedy było to niemożliwe, projekt mieszkańców musiał zostać odrzucony.

Projekty można zgłaszać od 1 do 31 marca. Do 30 czerwca będą one analizowane pod kątem możliwości ich wykonania, a samo głosowanie zaplanowano w dniach 18 września – 2 października.

Wszelkie informacje o tegorocznej edycji BO można znaleźć też na stronie internetowej.

Głosowanie na projekty BO będzie miało w tym roku charakter metropolitalny. W tym samym czasie głosować będą też mieszkańcy Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa.

Dzięki dotychczasowym edycjom budżetu, zwanego też partycypacyjnym, w Gdańsku zrealizowano ponad 100 projektów o wartości ponad 30 mln złotych. W 2017 r. realizowanych będzie kolejnych 91 projektów. Jednym z najpopularniejszych pomysłów, jakie zgłaszają mieszkańcy na terenie całego Gdańska, są siłownie „pod chmurką” oraz place zabaw.

Czytaj więcej

źródło: gdansk.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk