Prezydent ratyfikował traktat ws. przystąpienia Chorwacji do UE

2012-12-190

W dniu 19 grudnia Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska uczestniczyła w uroczystości ratyfikacji traktatu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, dotyczącego przystąpienia Republiki Chorwacji do UE.

To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją – mówił prezydent podczas uroczystości w Belwederze. Prezydent podkreślał naszą przyjaźń z tym krajem, ale także zaangażowanie Polski w utrzymanie otwartego charakteru Unii Europejskiej.

– Chcemy również dzisiaj zamanifestować i solidarność z Chorwacją, ale także zamanifestować polską postawę otwartości, czyli zabiegania o otwartość Unii Europejskiej w stosunku do innych krajów, które aspirują do tego, aby znaleźć się w lepszych ramach lepszego świata, mądrzejszego, lepiej zorganizowanego, także zamożniejszego, ale przede wszystkim świata opartego o wartości, które czynią ludzi i narody lepszymi – powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent dziękował Chorwatom m.in. za to, że „Polska mogła w okresie swojej prezydencji w UE przyłożyć rękę do dobrego procesu” integracji Zagrzebia z UE. Podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło bowiem 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu 2011 roku, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

W styczniu 2012 roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swego kraju do UE. Jeśli wszystkie kraje Unii przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, krajem UE wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii.

źródło: prezydent.pl, pap.pl

[nggallery id=100]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk