Debata nt. wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe w sprawie Paktu Fiskalnego

2012-09-110

Już w najbliższy czwartek, posłanka Agnieszka Pomaska, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej będzie uczestniczyła w debacie – „Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe – implikacje dla Europy, implikacje dla Polski”.

Debata jest częścią wspólnego projektu Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce: „Slogany czy konkrety? Ocena realizacji wspólnych polsko-niemieckich działań”.

12 września niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny zadecyduje, czy Pakt Fiskalny i Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) są zgodne z niemiecką konstytucją. Jeśli uzna, że ją naruszają, dokumenty nie będą mogły zostać ratyfikowane. Miałoby to ważny wpływ na stabilność gospodarczą i przyszłość Europy. Bez niemieckiego wkładu w EMS nie będzie on mógł wejść w życie w całej UE. Także Pakt Fiskalny bez niemieckiego zaangażowania przestanie być istotny, gdyż pozostałe parlamenty krajów członkowskich UE postawią sobie słuszne pytanie, czy należy popierać umowę, odrzuconą finalnie przez państwo, które za nią najbardziej optowało.

Niemieckie elity polityczne zwracają uwagę na wielkowymiarowość gospodarczych i politycznych skutków decyzji sędziów w Karlsruhe. Jeśli wyrok ostatecznie nie zakwestionuje zgodności obu dokumentów z konstytucją, może stwierdzić, że Bundestag powinien w przyjmowaniu podobnych umów mieć większe kompetencje.

Wyrok i debata wokół niego jest więc doskonałym przykładem skomplikowanego europejskiego systemu instytucjonalnego. Aktorami są w nim nie tylko Europejski Trybunał Sprawiedliwości, ale także sądy narodowe, które poprzez swoje orzecznictwo wpływają na rozwój integracji europejskiej. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odgrywa tu szczególnie ważną rolę, gdyż jego wyroki stawały się często wzorcem dla debaty oraz orzecznictwa sądów w innych krajach. Także polski Trybunał inspiruje się tymi decyzjami. Nawet jeśli podstawy prawne w różnych krajach nie są identyczne, sędziowie chętnie podkreślają swoją rolę jako strażników konstytucji.

Wyrok w Niemczech wpłynie w związku z tym na proces ratyfikacji w Polsce. Argumenty z niemieckiej debaty będą wykorzystywane w dyskusjach w Polsce, w celu wzmocnienia własnego zdania lub osłabienia opinii drugiej strony.

źródło: isp.org.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk