Mama karmiąca piersią mile widziana. Promowanie miejsc przyjaznych

2012-09-050

Posłanka Agnieszka Pomaska będzie promować miejsca przyjazne karmiącym mamom. Jej biuro poselskie w Gdańsku już takim miejscem jest: z przewijakiem dla dziecka i fotelem dla mamy.

Ogólnopolski program Strefa Karmienia Piersią to inicjatywa Fundacji Mleko Mamy. Fundacja chce najpierw odnaleźć, a potem promować miejsca, w których matki mogą bez problemu nakarmić dziecko piersią. Program trwa trzeci miesiąc, jego ambasadorkami zostały m.in. piosenkarka Reni Jusis i posłanka Agnieszka Pomaska.

Trzeba oswajać przestrzeń dla matek

– Regularnie karmię piersią publicznie – powiedziała „Gazecie” Pomaska. – Ostatnio karmiłam czteromiesięczną córeczkę w samolocie i wieczorem w Sejmie. Uważam to za zupełnie naturalne. Zaangażowałam się w promowanie karmienia piersią i oswajanie przestrzeni dla matek karmiących, bo w Polsce ta najnaturalniejsza czynność pod słońcem budzi skrajne emocje, kobiety są wypraszane z różnych miejsc publicznych, bo odważyły się nakarmić głodne dziecko.

Dzięki programowi mamy będą mogły dowiedzieć się, w jakich instytucjach publicznych, kulturalnych, kawiarniach czy restauracjach mogą swobodnie i wygodnie nakarmić dziecko piersią. Każda instytucja, która przystąpi do programu, otrzyma ułatwiającą identyfikację naklejkę z logo Strefy Karmienia Piersią, a jej dane zostaną umieszczone na mapie na stronie www.mlekomamy.pl

Mama karmi, gdy dziecko jest głodne

– Dlaczego wokół tego tematu jest tyle kontrowersji? Bo naga pierś ma oczywiście konotacje seksualne, choć jak mama karmi, to nawet tej piersi nie widać zza główki dziecka – mówi Olga Frączak-Faure, prezes Fundacji Mleko Mamy. – Tylko te konotacje seksualne widzą przede wszystkim potencjalni obserwatorzy. Pewnie też trochę dlatego mamy karmiące są w Polsce dyskryminowane, niewpuszczane do przestrzeni publicznej, jakby robiły coś wstydliwego. We Włoszech czy Hiszpanii dzieci są z dorosłymi wszędzie, w sklepie, restauracji, urzędzie. Jak jest taka potrzeba, to mamy je tam karmią. Nikt się nie dziwi, nie obraża.

Do programu może przystąpić każda firma prywatna i instytucja publiczna (np. restauracja, sklep, salon fryzjerski, urząd, biblioteka, muzeum), w której karmiące piersią matki są mile widziane i która zapewnia im intymne miejsce do karmienia piersią: wygodne krzesło, fotel lub osobny pokój specjalnie do tego przeznaczony.

źródło: ak /trojmiasto.gazeta.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk