Powstanie Muzeum II Wojny Światowej

2012-09-010

W Gdańsku, przy ul. Wałowej, gdzie II wojna światowa pozostawiła leje po bombach, ruiny i zgliszcza, będzie stać gmach Muzeum II Wojny Światowej. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.

Mało który naród ucierpiał czasie II wojny światowej tak, jak Polacy. Zabrała ona życie 50 milionom ludzi, a 10 procent tej liczby stanowili Polacy.

„Do dziś każdy z nas nosi pamięć o tych, którzy zapłacili cenę najwyższą w czasie II wojny światowej. Dlatego tak ważną sprawą dla nas było, by polski głos w tej sprawie był donośny, słyszalny i skupiający uwagę świata. Wraz z grupą ludzi podobnie myślących o tej polskiej potrzebie zdecydowaliśmy się na inicjatywę, która nie jest takim tradycyjnym pomysłem na muzeum. Ma być znakiem, i to takim krzyczącym znakiem, krzyczącym świadectwem nie tylko poprzez treść, nie tylko poprzez emocje, jakie inwestujemy, lokujemy w to miejsce, ale także poprzez formę, jaką architekci, artyści nadali temu projektowi.

Tak jak w 70-ą rocznicę wybuchu wojny udało nam się zgromadzić przywództwo całego świata i na Westerplatte po raz pierwszy tak donośnie wypowiedzieliśmy słowa o początkach i przebiegu II wojny światowej, tak to muzeum ma być materialnym depozytariuszem tej naszej inwencji.

Prosta bryła wychodząca z ziemi tak odważnie, w sposób tak wyrazisty, powinna być najlepszym sposobem, mocnym, wyrazistym, agresywnym, jeśli w tym kontekście można użyć tego słowa, sposobem na przekazanie naszych uczuć naszego punktu widzenia. I za to wszystkim autorom projektu chciałem bardzo serdecznie podziękować”, mówił dziś w Gdańsku premier Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę w tym mieście Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum będzie się mieścić nad Motławą, przy ul. Wałowej, blisko historycznego centrum miasta, na działce liczącej 1,7 h powierzchni. Teren w formie darowizny przekazało miasto. W naziemnej części budynku, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 6 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, muzeum zostanie ukończone latem 2014 roku, na 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

źródło: jp/wł/TVN24
foto: muzeum1939.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk