Narada Ambasadorów 2012

2012-07-240

Polska polityka wschodnia, przemiany w UE, programy wspierające Polonię i Polaków za granicą – to m.in. tematy corocznej narady ambasadorów RP, która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie.

W drugim dniu narady, 24 lipca Przewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska uczestniczyła w spotkaniu z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa miała wystąpienie podczas sesji głównej narady w siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Narada ponad 90 ambasadorów reprezentujących Polskę na wszystkich kontynentach oraz przy organizacjach międzynarodowych potrwa do piątku.

We wtorek wieczorem ambasadorów przyjmie prezydent Bronisław Komorowski. W czasie tygodniowej debaty spotkają się także z marszałkami Sejmu i Senatu – Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem.

Z kolei w czwartek z ambasadorami, a także szefem MSZ Radosławem Sikorskim spotka się minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

„Narady ambasadorów odbywają się regularnie. Ich celem jest przedyskutowanie priorytetów polskiej polityki zagranicznej, strategii, a także taktyki w zmieniającym się coraz szybciej środowisku międzynarodowym” – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Szczególna uwaga podczas narady ma zostać poświęcona sprawie programów wspierających Polonię i Polaków za granicą. W tym roku po raz pierwszy rozdzielaniem środków na wsparcie Polaków mieszkających za granicą, a także Polonii zajmuje się MSZ. Wcześniej przez kilkanaście lat robił to Senat.

Ambasadorowie oraz kadra kierownicza MSZ mają dyskutować również na temat współpracy w organizacjach międzynarodowych, demokratyzacji, współpracy rozwojowej i promocji gospodarczej naszego kraju.

Dyplomaci mają szukać odpowiedzi na pytania: Jakiej Unii chce Polska? Jak prowadzić polską politykę globalną? Jak wzmocnić znaczenie UE na arenie międzynarodowej? Jak kształtować wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony?

Dwa lata temu specjalnym gościem narady ambasadorów był szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Z kolei minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na początku lipca brał udział w dorocznym spotkaniu ambasadorów na Słowacji.

źródło: www.msz.gov.pl / www.pap.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk