Kolejny rok bez dobrego oznakowania przystanków komunikacji miejskiej

2008-09-192

Obiecywanego od dawna oznakowania przystanków komunikacji miejskiej w Gdańsku niestety, i w tym roku się nie doczekamy. Odpowiedzialny za przedsięwzięcie Zarząd Dróg i Zieleni nie zrealizował go, gdyż większość środków finansowych przeznaczono na stworzenie Systemu Identyfikacji Miejskiej, czyli tablic z nazwami ulic, tablic kierunkowych czy tych na budynkach we Wrzeszczu.

– Stworzyliśmy pilotażowy SIM na przystankach Hucisko i naprzeciwko dworca PKP, ale opinie nie były pozytywne, ludziom nie podobały się toporne przystanki – tłumaczyła Anna Lejmel z ZDiZ podczas posiedzenia Komisji Turystyki i Promocji Miasta gdańskiej Rady Miasta. – A na przerobienie projektów nie mamy pieniędzy. Samo oznakowanie Wrzeszcza pochłania 2,5 mln zł.

Agnieszka Pomaska, przewodnicząca komisji, która od czterech lat walczy o porządne oznakowanie przystanków, nie kryje oburzenia.

– Nie wyobrażam sobie, żeby kolejny rok turyści nie wiedzieli, na jakim przystanku wysiadają – mówi radna. – Przecież tyle o problemie rozmawialiśmy i sądziłam, że zostanie wreszcie rozwiązany.

Posiedzenie komisji zdominowały sprawy dotyczące problemów komunikacji miejskiej, ale pojawiły się również dobre wiadomości. Od 1 grudnia 40 przystanków wyposażonych zostanie w elektroniczne tablice, na których będą wyświetlane informacje o godzinach odjazdów, czy o czasie, jaki pozostał do przyjazdu następnego pojazdu.

– Przetarg na tablice wygrało konsorcjum hiszpańskie – informuje Włodzimierz Popiołek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Na razie tablice pojawią się na 40 przystankach, a potem zdecydujemy, czy jest potrzeba rozbudowy systemu.

Ważną kwestią jest fakt, że od nowego roku za publikowanie rozkładów jazdy zarówno na przystankach, jak i w internecie odpowiedzialny będzie nie przewoźnik (Zakład Komunikacji Miejskiej), ale organizator komunikacji, czyli ZTM.

– Ustaliliśmy z prezydentem, że będziemy to robić my, by wszystkie rozkłady jazdy były w jednym miejscu, na jednej stronie internetowej – obiecuje Popiołek.

– To bardzo dobry pomysł – uważa Agnieszka Pomaska. – Sugerowałabym też uruchomienie wyszukiwarki połączeń. To by znacznie ułatwiło podróżowanie komunikacją miejską.

Komisja dyskutowała także o konieczności umieszczenia map sieci komunikacyjnych na przystankach i kłopotach z wcześniejszym kupowaniem biletów okresowych po obniżonej cenie. Nowe ceny mają obowiązywać od 1 października. Nie można jeszcze kupować takich biletów, bo nie pozwalają na to techniczne ustawienia systemu. – Nie rozumiem, dlaczego nie pozwalamy ludziom kupić wcześniej biletu – mówiła Pomaska.

– A ja nie rozumiem, dlaczego ludzie chcą tak wcześnie kupować bilety, których używać mogliby i tak dopiero od 1 października – odpowiadał Popiołek.

Katarzyna Szcześniak  –  POLSKA Dziennik Bałtycki

2 comments

 • rumpel_

  2008-09-19 at 08:38

  AGA na prezydenta!!!! Zostan w Gdansku i badz naszym prezydentem!!!! Masz moje poparcie!

  Reply

 • kalinowski11

  2008-09-21 at 08:37

  „- A ja nie rozumiem, dlaczego ludzie chcą tak wcześnie kupować bilety, których używać mogliby i tak dopiero od 1 października – odpowiadał Popiołek.”

  Wiecie co Panie Popiołek… Ogólnie to Wy mało
  rozumiecie… Sami ustaliliście zasady. Na dany
  miesiąc można kupić bilet od pierwszego dnia miesiąca poprzedzającego. Ja np. kupuję wcześniej
  aby mieć temat z głowy. Zdarza się przecież tak,
  że ktoś może przeoczyć „styk” miesiąca i wpada później w objęcia „Renomy”. Często ludzie kupują bilety po prostu kiedy mają pieniądze… chcą
  kupić wcześniej bo później pieniądze mogą się
  „rozejść”. Generalnie każdy powinien sobie kupować bilet wtedy kiedy mu wygodniej a dyrektor Popiołek powinien mu to umożliwić,
  a nie krytykować to że ktoś chce wcześniej
  zapłacić za bilet.

  P.S. Tak z ciekawości, czym jeździ do pracy
  dyrektor Popiołek ? Kupuje bilety miesięczne ?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk