Reformy lekarstwem na kryzys

2011-12-010

W Sejmie trwają prace nad projektem tzw. „ustawy okołobudżetowej”. Projekt wprowadza m.in. zmiany, które przyniosą budżetowi państwa konieczne oszczędności, a także dostosują nasze prawo do wymogów prawa unijnego.

Zawarte w ustawie rozwiązania zapewniają stabilność finansów publicznych poprzez podjęcie kroków umożliwiających zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce, który niesie za sobą ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego w 2012 r. (55 %).

Rok 2012 z punktu widzenia sytuacji finansowej w Europie i na świecie będzie rokiem trudnym i wymagającym daleko idących wyrzeczeń,  dlatego w ustawie zapisano m.in.:

– Wzrost stawki akcyzy na olej napędowy, biokomponenty, niektóre paliwa lotnicze oraz tytoń i wyroby tytoniowe. Zmiana jest spowodowana dostosowaniem polskiej stawki akcyzy do minimów unijnych – oszczędność 2,45 mld zł w skali roku.

– Likwidację lokat antybelkowych – oszczędność ok. 380 milionów złotych.

– Zamrożenie pensji sędziów i prokuratorów – oszczędność ok.140 milionów złotych.

Tym samym rząd rozpoczął reformy, które zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Głębokie i odważne zmiany są jedynym lekarstwem na rozprzestrzeniający się światowy kryzys gospodarczy. Rząd premiera Tuska jest przygotowany do tego, aby takie zmiany skutecznie przeprowadzić.  Bez nich przestaniemy być krajem, który się rozwija, w którym powstają nowe miejsca pracy i nowe inwestycje.

źródło: platforma.org

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk