Agnieszka Pomaska uczestniczką misji obserwacyjnej wyborów w Egipcie

2011-11-240

Posłanka Agnieszka Pomaska w dniach 25.11.2011 – 30.11.2011 będzie przebywała w Egipcie jako obserwator wyborów zaplanowanych na 28 listopada 2011 roku.

Pani Poseł będzie gościem amerykańskiej fundacji Intnational Republican Institute. W ramach misji obserwacyjnej zaplanowane są spotkania z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami ruchów politycznych, komisji wyborczej oraz obserwacja lokali wyborczych i liczenia głosów. Dokładny przebieg misji oraz miejsce pobytu ze względów bezpieczeństwa będą określone na miejscu w zależności od aktualnej sytuacji politycznej w Egipcie. Skład delegatów prezentuje się w sposób następujący:

– Agnieszka Pomaska​​, Poseł na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej RP

– Fred DeLorey, dyrektor ds. komunikacji i rzecznik Partii Konserwatywnej z Kanady

– Michele Dunne, dyrektor Atlantyckiej Rady w Centrum Rafika Haririego na Bliskim Wschodzie

– Antonio Milososki, były Minister Spraw Zagranicznych Macedonii

Pomimo trwających od soboty demonstracji przeciwko tymczasowym rządom wojskowych, Rada w czwartek po raz kolejny zapewniła, że głosowanie odbędzie się zgodnie z planem. – Nie odłożymy wyborów. To nasze ostatnie słowo – powiedział generał Mamduh Szahin. Spełniając jeden z postulatów demonstrantów, we wtorek wojskowi zapowiedzieli przyspieszenie procesu przekazywania władzy. Ogłosili, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone pod koniec czerwca 2012 r.

Wcześniej jednak Egipt czeka kilkumiesięczny maraton wyborczy. Od poniedziałku do 10 stycznia 2012 roku, ok. 40 mln uprawnionych do głosowania obywateli będzie wybierało 498 deputowanych do Zgromadzenia Ludowego. Dziesięciu kolejnych mianuje marszałek Husejn Tantawi, który stoi na czele Rady. Jedna trzecia miejsc przypadnie zwycięzcom wyborów w okręgach jednomandatowych w dwóch turach, a dwie trzecie – kandydatom wybieranym z list w sposób proporcjonalny.

27 gubernatorstw (muhafaz) Egiptu podzielono na trzy grupy, w których stopniowo będą odbywały się po dwie tury wyborów. 28 listopada głosy na deputowanych zaczną oddawać mieszkańcy Kairu i drugiego co do wielkości miasta, czyli Aleksandrii. Druga tura rozpocznie się 5 grudnia. 14 grudnia do urn pójdą mieszkańcy Suezu i Asuanu, a 3 stycznia 2012 r. – Synaju i regionu delty Nilu. Wyniki poznamy 13 stycznia 2012 r.

Od 29 stycznia do 11 marca 2012 r. Egipcjanie będą wybierać senatorów, którzy zasiądą w Radzie Konsultatywnej (Szurze), czyli doradczym organie ustawodawczym.

Przyszły parlament powoła 100-osobową komisję, której zadaniem będzie napisanie nowej konstytucji. Nie jest jednak jasne, jak długo potrwa kadencja parlamentu. Zazwyczaj deputowani byli wybierani na pięć lat. Możliwe jednak, że tym razem parlament zostanie rozwiązany po przyjęciu nowej ustawy zasadniczej.

autor: ŻG
źródło: PAP

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk