„Europa musi uwierzyć w swój potencjał”. Otwarcie Konferencji Międzyparlamentarnej ds. WPZiB/WPBiO.

2025-03-24

W poniedziałek, 24 marca, w Sali Posiedzeń Sejmu rozpoczęła się Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. W skład Konferencji Międzyparlamentarnej wchodzą delegacje właściwych komisji parlamentów narodowych państw członkowskich, przede wszystkim komisji spraw zagranicznych i obrony oraz delegacja Parlamentu Europejskiego. (…)

– Musimy postawić na integrację europejską, na współpracę, na budowanie pokoju przez wspólne troszczenie się o naszą obronność. Wydaje się, że to truizm, ale po latach stanu, w którym, dokonaliśmy jakiegoś rodzaju mentalnego poddania się, okazało się, że jesteśmy zbyt słabi, żeby skonfrontować się z ludźmi, którzy wyłącznie na sile, opierają dzisiaj swoją wizję przyszłości Europy i świata. Musimy na to odpowiedzieć jako Europa, jako państwa członkowskie Unii Europejskiej i mam wrażenie, że jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że choć jest późno, to zdecydowanie nie jest za późno na to, żeby podjąć stosowne działania – zaznaczył marszałek Hołownia.

(…)

Następnie głos zabrał wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Diagnoza jest już postawiona, ale po dyskusji i postawieniu diagnozy potrzebne jest działanie, i z tym Europa miała problem. Trzeba to sobie jasno powiedzieć, że otrzeźwił nas zimny prysznic, szczególnie w ostatnim czasie. Nawet wojna w Ukrainie nie sprawiła, że z takim impetem ruszyliśmy do działania, jak ostatnie wydarzenia w przestrzeni geopolitycznej – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Szef MON podkreślił, że kontynuowanie wsparcia Ukrainy to „sprawa fundamentalna”. – Każdy dzień walki w Ukrainie to zużywanie przeciwników Polski, Europy. To zużywanie tych, którzy zagrażają naszym podstawowym wartościom, naszej wolności i suwerenności. A zagrożenie jest bardzo poważne: to neoimperialna strategia Rosji, która nigdy z tej drogi nie zejdzie – stwierdził.

(…)

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister zauważył, że to już 26. spotkanie w tym formacie i powstała pewnego rodzaju tradycja. – Musimy zacieśniać współpracę w ramach dyplomacji parlamentarnej. Wspólnie musimy bronić multilateralizmu. To jest fundament na którym zbudowaliśmy Unię. Angażując się w merytoryczny dialog przyczyniamy się do realizacji misji jednoczenia i wzmacniania Europy w tych niezwykle trudnych czasach – podkreślił.

– Sytuacja, której jesteśmy świadkami nakazuje, byśmy wszyscy zwrócili uwagę, że wielostronność, demokracja i praworządność na świecie są przedmiotem ataku i to wyzwanie staje się coraz większe. Bezpieczeństwo Ukrainy jest absolutnie fundamentalne z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy. Parlament Europejski wspiera decyzję Rady z 6 marca, która proponuje gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony UE. W obecnej sytuacji ważne jest, byśmy przypomnieli sobie kim jesteśmy, o co nam chodzi w UE, co nas jednoczy i co czyni nas zdeterminowanymi – stwierdził.

Wydarzenie współprowadzili przewodnicząca sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej pos. Agnieszka Pomaska oraz przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych sen. Grzegorz Schetyna. – Celem polskiej prezydencji jest osiągnięcie poprawy w zakresie rozwoju zdolności wojskowych oraz produkcji obronnej, z jednoczesną korzyścią dla obszaru transatlantyckiego i Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska musi budować swoją odporność i gotowość na przeciwdziałanie zagrożeniom – zaznaczyła przewodnicząca Pomaska.

W wystąpieniu podkreśliła, ze zagrożenia hybrydowe destabilizują kraje i społeczeństwa. – Państwa Unii są przedmiotem agresywnych ataków hybrydowych prowadzonych przez Moskwę, z aktywnym wsparciem Mińska. To nie jest tylko blokowanie stron internetowych i działania dezinformacyjne, ale także instrumentalizacja migracji, działania szpiegowskie, ingerencja w procesy demokratyczne, akty sabotażu i dywersji. Region Morza Bałtyckiego jest szczególnie ważnym obszarem, w którym rosyjskie działania hybrydowe są prowadzone z dużą intensywnością. Powtarzające się przypadki uszkadzania, zakłócania działania podmorskich kabli komunikacyjnych pomiędzy Finlandią a Estonią, Finlandią a Niemcami, Szwecją a Litwą, są dowodem na eskalację rosyjskich działań hybrydowych. Morze Bałtyckie jest także obszarem działalności tzw. floty cienia używanej przez Rosję do działań sabotażowych, szpiegowskich oraz łamania sankcji nałożonych na ten kraj – mówiła.

Przypomniała także, że „Polska aktywnie angażuje się w zwalczanie zagrożeń hybrydowych”. – Razem z Czechami i Litwinami uruchomiliśmy unijny mechanizm „hybrid toolbox” pozwalający na koordynację i proaktywne działania przeciw zagrożeniom. Wspólnie z państwami nordyckimi i bałtyckimi angażujemy się w obecne i przyszłe prace nad bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej w regionie Morza Bałtyckiego i w wyniku tych działań zwiększa się także obecność NATO na Bałtyku – zaznaczyła.

– Ważne, byśmy skoncentrowali się na współpracy i szukaniu wspólnych rozwiązań jeśli chodzi o bezpieczeństwo, niezależnie od perspektyw, które mamy i warto te perspektywy zbliżać – dodała.

źródło: sejm.gov.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk