„Bezpieczeństwo, Europo!” – hasło polskiej prezydencji wybrzmiało dziś szczególnie podniośle w gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia polskiej prezydencji w Radzie UE. Głos podczas uroczystości zabrali Premier Donald Tusk i Przewodniczący RE Antonio Costa, z którym szef rządu spotkał się wcześniej w KPRM. Drogowskazami, które pomogą Polsce poprowadzić Europę w stronę stabilnej przyszłości, jest 7 filarów bezpieczeństwa.
Gala otwarcia polskiej prezydencji w Radzie UE, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, to moment symbolicznego zobowiązania się Polski do przewodzenia Unii Europejskiej w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa całemu kontynentowi.
Uroczysta ceremonia rozpoczęła się od odegrania polskiego hymnu narodowego i wystąpienia Premiera Donalda Tuska. Szef rządu przypomniał, że w tym roku obchodzimy 1000. rocznicę koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego. Te 1000 lat to historia polskiego rozwoju, a także nauki na własnych błędach.
“Polska prezydencja jest po to, żeby wykorzystać naszą narodową mądrość, nasze narodowe doświadczenia” – mówił Prezes Rady Ministrów.
Mówiąc o planach Polski na czas prezydencji, Donald Tusk nawiązał do łacińskiej maksymy „Nec temere, nec timide”.
“Odważnie i rozważnie” – to było też zawołanie wielkiego ruchu Solidarności, która jest jednym z fundamentów współczesnej Europy. Słowo “solidarność” znaczy dzisiaj być może więcej niż kiedykolwiek w historii powojennej Europy. I Polska będzie strażnikiem tej solidarności” – podkreślił Premier.
Głos po szefie polskiego rządu zabrał Przewodniczący Rady Europejskiej.
“Polska jest jednym z największych sukcesów w historii rozszerzenia Wspólnoty i najlepszą inwestycją geostrategiczną dokonaną przez Europę, która pozwoliła na zagwarantowanie wolności i demokracji po długich okresach naznaczonych ustrojami totalitarnymi” – przypomniał Antonio Costa.
Dzisiejszą uroczystość uświetnił koncert muzyków Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą dyrygenta Radzimira Dębskiego. Znany kompozytor skomponował na tę okazję nowy utwór, który jest opowieścią o polskiej tożsamości.
(…)
źródło: gov.pl