Kaczyński napisał do Ziobry. KO pisze do PKW ws. wznowienia postępowania.

2024-07-01

Koalicja Obywatelska chce, aby Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze raz sprawdziła sprawozdanie finansowe PiS z 2019 r. To reakcja na publikację listu, który pięć lat temu Jarosław Kaczyński miał wysłać do Zbigniewa Ziobry ws. nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości.

– Razem z posłanką Agnieszką Pomaską postanowiliśmy złożyć dziś wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej o wznowienie postępowania zakończonego przyjęciem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość za 2019 r. – poinformował na konferencji prasowej w Sejmie europoseł KO Michał Szczerba.

– Pojawiły się nowe okoliczności, które zostały ujawnione w piśmie Jarosława Kaczyńskiego do ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Ten list jednoznacznie przesądza, że prezes PiS wiedział o niedozwolonych, bezprawnych praktykach związanych z finansowaniem kampanii wyborczej kandydatów Solidarnej Polski (obecnie Suwerenna Polska – dop. red.) przy użyciu środków Funduszu Sprawiedliwości – stwierdził polityk.

Szczerba dodał, że „ta sprawa musi zostać wyjaśniona”. – Podobne praktyki mogły mieć miejsce podczas kampanii parlamentarnej w 2023 r. – powiedział.

– Setki milionów złotych, zamiast pomagać ofiarom przestępstw, pomagały w kampanii wyborczej polityków Zjednoczonej Prawicy. Do tej pory bardzo często podkreślano, że nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości obciążają tylko Solidarną Polskę. Dziś mamy dowody na to, że ta sprawa obciąża tak samo Jarosława Kaczyńskiego i byłego premiera Mateusza Morawieckiego – stwierdziła posłanka Agnieszka Pomaska.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do Zbigniewa Ziobry „o natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej”. Do listu w tej sprawie dotarła „Gazeta Wyborcza”.

„Zwracam uwagę Pana Ministra, że przypadki, o których już w tej chwili mówi się w środowiskach naszej koalicji, o ile są prawdziwe, mogą przynieść fatalne skutki zarówno z punktu widzenia przebiegu kampanii, jak i ze względów związanych z jej rozliczeniem przed Państwową Komisją Wyborczą” – napisał prezes PiS. Dodał, że w razie niezastosowania się do zalecenia pełna odpowiedzialność polityczna będzie spoczywała na Zbigniewie Ziobrze. Podobne pisma kierował do Zbigniewa Ziobry premier Mateusz Morawiecki. W 2021 r. i 2022 r. szef rządu trzy razy miał wzywać Zbigniewa Ziobrę do złożenia wyjaśnień.

W wyborach od 2015 r. partie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry startowały w jednym bloku i wspólnie rozliczały przed PKW wydatki poniesione na wybory. Jeśli okaże się, że ich kampania była finansowana niezgodnie z przepisami, PKW może odebrać PiS-owi subwencję – rocznie ponad 25 milionów złotych. Może też wystąpić o zwrot pieniędzy za kadencję 2019-23.

źródło: tvp.info

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk