Letnia Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: agresja Rosji na Ukrainę i zagrożenie dla demokracji w Gruzji głównymi tematami obrad.

2024-06-24

Wspólna debata na temat prawnych i praw człowieka aspektów agresji Rosji na Ukrainę, roli sankcji i wymazywania tożsamości kulturowej to jedne z najważniejszych wydarzeń letniej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która odbywa się w dniach 24-28 czerwca 2024 r. w Strasburgu.

Parlamentarzyści przeprowadzą pilną debatę na temat wyzwań dla demokracji w Gruzji, a także debatę na temat spraw bieżących „Wojna w Gazie: zapewnienie uwolnienia zakładników, wdrożenie natychmiastowego zawieszenia broni i zapewnienie pomocy humanitarnej” oraz „Czy Rada Europy może zwiększyć wysiłki na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom dla wolności słowa?”.

Zgromadzenie przyzna również pierwszą w historii nagrodę Vigdís Prize for Women’s Empowerment, która nagradza wybitne inicjatywy promujące wzmocnienie pozycji kobiet w całej ich różnorodności w Europie i poza nią, a oświadczenia wygłoszą Guðni Thorlacius Jòhannesson, prezydent Islandii, oraz Guðmundur Ingi Guðbrandsson, minister spraw społecznych i rynku pracy Islandii.

We wtorek 25 czerwca parlamentarzyści wybiorą nowego Sekretarza Generalnego Rady Europy na kolejne pięć lat. Wynik głosowania w pierwszej turze zostanie ogłoszony na posiedzeniu plenarnym o godzinie 12:55 (tuż przed zakończeniem porannej sesji), a wynik głosowania w ewentualnej drugiej turze zostanie ogłoszony o godzinie 19:25 (tuż przed zakończeniem wieczornej sesji).

W porządku obrad znalazły się również takie kwestie, jak powrót Waroszy do jej prawowitych mieszkańców, ochrona obrończyń praw człowieka w Europie, zapewnienie procedur azylowych zgodnych z prawami człowieka oraz procesy zadośćuczynienia i pojednania w celu przezwyciężenia konfliktów z przeszłości.

Odbędą się również debaty na temat rozwiązań politycznych i wsparcia dla przesiedleńców na Ukrainie, rozbrajania tykających bomb zegarowych w celu bezpiecznego powrotu przesiedleńców, ochrony praw człowieka dla przyszłych pokoleń oraz wypełniania obowiązków i zobowiązań przez Armenię.

źródło: pace.coe.int

Czytaj więcej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk