Baltic Hub powiększa Polskę o 36 hektarów!

2024-06-05

W środę, 5 czerwca br. na terenie budowanego terminalu T3 miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. W ceremonii wzięli udział członkowie kadry zarządzającej oraz rady nadzorczej Baltic Hub, przedstawiciele akcjonariuszy, kluczowi interesariusze, klienci oraz wykonawcy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, w tym Arkadiusz Marchewka – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Agnieszka Pomaska – posłanka na Sejm RP, Jacek Karnowski, poseł na Sejm RP, Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Miasta Gdańska, oraz Dorota Pyć – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Podpisany akt wmurowania umieszczono w specjalnej tubie – kapsule czasu, którą następnie wmurowano pod inwestycję.

– Dzięki inwestycji T3 Baltic Hub stanie się jednym z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zwiększając moce przeładunkowe do 4,5 mln TEU rocznie. To nie tylko znaczący wzrost potencjału operacyjnego i nowe możliwości rozwoju dla naszych klientów, ale także korzyści zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i rynków Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub.

O rządowym wsparciu dla działań mających służyć polskiej gospodarce i rozwojowi gospodarki morskiej mówił wiceminister Arkadiusz Marchewka.

– Nieczęsto zdarza się realizować projekty, dzięki którym Polska powiększa się i to dosłownie o 36 ha. Te 36 ha to jest okno na wielki świat transportu morskiego, to jest szansa na rozwój, na zrobienie kolejnego kroku w budowie tak ważnej części polskiej ekonomii, jaką jest gospodarka morska. Takie inwestycje jak ta są powodem do dumy, dlatego że tutaj do Gdańska będą wpływać po najważniejszych szlakach transportowych największe na świecie kontenerowce i dzięki temu będzie mogło ich wpływać jeszcze więcej. Wzrost tego wolumenu przeładunkowego do 4,5 mln TEU sprawia, że będziemy mieli w Polsce jeden z największych tego typu terminali na kontynencie i z tego możemy być bardzo dumni – mówił Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, po czym dodał: – Polski rząd wspiera wszystkie inwestycje, takie jak ta, które służą rozwojowi gospodarczemu, które służą polskiej gospodarce i rozwojowi gospodarki morskiej. Jestem przekonany, że dzięki takim przedsięwzięciom jak właśnie rozbudowa Baltic Hub polska gospodarka morska jest na dobrym kursie.

Dzięki budowie nowego terminalu T3, na terenie portu powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. W ramach inwestycji, której wartość wynosi 470 mln euro, powstaje nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 ha.

Dodatkowo, w ramach projektu T3 zakupionych zostało 8 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 28 półautomatycznych suwnic RMG, które będą zdalnie obsługiwane przez operatorów w ergonomicznie zaprojektowanych stanowiskach. Pozwoli to na stworzenie znacznie bardziej bezpiecznego, nowoczesnego i wygodnego środowiska pracy przez cały rok.

Rozpoczęcie budowy nowego terminala miało miejsce w październiku 2022, a jego uruchomienie przewidziane jest na drugą połowę 2025 roku.

Po ukończeniu T3, Baltic Hub stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie pod względem możliwości przeładunkowych i niezmiennie będzie obsługiwać i wspierać zarówno dynamicznie rozwijającą się polską gospodarkę, jak i rynki Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajów bałtyckich.

źródło: portalmorski.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk