IX Trójmiejski Marsz Równości: „Równość, wolność, solidarność to hasła nam bardzo bliskie”.

2024-05-25

To jedna z najbarwniejszych i najbardziej uśmiechniętych parad jakie od lat przechodziły ulicami Gdańska. W IX Trójmiejskim Marszu Równości, który odbył się w sobotę, 25 maja, wzięło udział kilka tysięcy, głównie młodych osób. Wśród nich, po raz pierwszy, wszystkie trzy prezydentki miast naszej aglomeracji. Po raz pierwszy też, wydarzenie pod hasłem „Otwórz drzwi na… miłość, równość, różnorodność – na nas!”, odbyło się pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz.

To był pierwszy Trójmiejski Marsz Równości za kadencji nowego rządu. Po raz pierwszy organizatorzy Marszu Równości, jak sami podkreślali, otrzymali wsparcie i mogli liczyć na zaangażowanie wszystkich trzech miast Trójmiasta: w tym roku do grona patronek dołączyła Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Patronatu, podobnie jak w poprzednich latach udzieliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska – Jachim i Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

Odbywający się po raz pierwszy pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz marsz, otrzymał także dwa patronaty ministerialne: ministry ds. równości Katarzyny Kotuli oraz ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej.

Tegoroczny Marsz odbył się pod hasłem: „Otwórz drzwi na… miłość, równość, różnorodność – na nas!”. To zaproszenie wszystkich do coraz większej otwartości i umiłowania różnorodności. – Hasłem tym przypominamy osobom z naszych społeczności, które wciąż muszą tkwić w tak zwanej „szafie”, że nie są same i gdy tylko poczują gotowość – mogą spróbować uchylić jej drzwi i odetchnąć pełną piersią – podkreślali organizatorzy wydarzenia.

Podobnie jak w latach poprzednich postulatami Marszu były m.in.

  • prawo do małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji
  • refundowana tranzycja i godna opieka państwa dla osób transpłciowych i niebinarnych
  • ochrona przed nienawiścią motywowaną homofobią w każdej przestrzeni
  • prawo do swobodnego wyrażania swojej tożsamości i ekspresji i decydowania o swoim ciele.

Marsz wyruszył w tym roku sprzed gmachu Urzędu Marszałkowskiego na ul. Okopowej, następnie przeszedł ulicami: Wały Jagiellońskie – Podwalem Grodzkim – Błędnikiem – Popiełuszki – Nowomiejską – Narzędziowców – Malarzy.

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk