Dzień Jedności Kaszubów. Na najwyższym gdańskim maszcie zawisła kaszubska flaga.

2024-03-19

– To dzień, w którym mimo różnic między nami możemy usiąść razem do stołu i rozmawiać o kaszubskich i pomorskich sprawach, o działaniach na rzecz Kaszub, rozwoju języka i kultury kaszubskiej – powiedział Wojciech Konkel, prezes Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku podczas Dnia Jedności Kaszubów, który we wtorek 19 marca świętowano w Gdańsku. 

We wtorek 19 marca 2024 r. przypada 786. rocznica pierwszego zapisu nazwy „Kaszuby”, którą odnotowano w dokumencie z 19 marca 1238 r, w bulli papieża Grzegorza IX . Ten marcowy dzień już tradycyjnie od lat jest okazją do prezentacji dorobku kultury i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach. W tym roku gdański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Fundacja Kaszuby po raz pierwszy zorganizowały wspólnie obchody kaszubskiego święta w Gdańsku.

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi kaszubskiej na najwyższy maszt w Gdańsku, który znajduje się na Górze Gradowej. Wydarzenie na Górze Gradowej zorganizowała Fundacja Kaszuby. Udział w tym wydarzeniu wzięła m. in Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska, Piotr Borawski – zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Agnieszka Pomaska – posłanka Koalicji Obywatelskiej, Krystian Kłos, Łukasz Bejm – radni Miasta Gdańska.

Dzień Jedności Kaszubów (kasz.: Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach zapisaną w bulli papieża Grzegorza IX datowanej na 19 marca 1238 r. W dokumencie tym szczeciński książę z dynastii Gryfitów został określony jako „dux Cassubiae”. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu święto obchodzone jest uroczyście lokalnie w wielu miejscach na Kaszubach, a także organizowane jest wydarzenie centralne (wojewódzkie, w tym roku odbyło się w niedzielę, 17 marca, w Kolbudach) i stanowi okazję do prezentacji dorobku kultury i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach.

 

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk