Budujemy Polskę bez barier, Polskę dla każdego

2011-08-310

– Cała nasza kampania jest oparta na rozmowie z Polakami. Staramy się, aby materiały prezentujące dokonania ostatnich czterech lat mogły dotrzeć do każdego, także do osób niepełnosprawnych – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej prezentującej spoty wyborcze z cyklu „Polska w budowie” z udziałem tłumacza języka migowego.

W spotach przedstawiających Aqua Centrum w Kościerzynie, rewitalizację rynku w Bytowie, nowy Dom Kultury w Pile i autostradową obwodnicę Wrocławia, mieszkańcy komentują inwestycje. Filmy kończą wypowiedzi premiera Donalda Tuska. – Od czterech lat zmieniamy Polskę. Wiem, że wiele spraw toczy się wolniej niż byśmy wszyscy tego chcieli, ale wiem też, że jesteśmy na dobrej drodze. Nie wszystko, co zaplanowaliśmy, nam wyszło. Nie ze wszystkim zdążyliśmy. Ale dziś jesteśmy o 4 lata mądrzejsi. Dobrze wiemy, co mamy robić. –  mówi premier. Dzięki tłumaczeniu na język migowy mogą go „usłyszeć” również osoby niesłyszące.

Jak podkreślił poseł Sławomir Piechota, Platforma Obywatelska od czterech lat buduje Polskę marzeń, Polskę bez barier. – Zaczynaliśmy od spraw małych, symbolicznych – powiedział, wymieniając ustawy przyznającą medalistom paraolimpijskim takie same świadczenia jak olimpijczykom, umożliwiające osobom niewidomym wejście niemal wszędzie – również do szkoły, urzędu i restauracji – z psem przewodnikiem, zaostrzenie kar dla osób bezprawnie zajmujących miejsca zarezerwowane dla niepełnosprawnych, a także zlikwidowanie barier architektonicznych w Sejmie. Po nich przyszła kolej na, jak powiedział Sławomir Piechota, trudne ustawy – o języku migowym, o rencie socjalnej i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w administracji publicznej. A także na nowy Kodeks wyborczy, dzięki któremu wszyscy obywatele będą mogli wziąć udział w wyborach.

Poseł Marek Plura wspominając wybory z 1989 roku, powiedział że były one dla niego i wielu milionów Polaków po prostu niedostępne. – Dzisiaj, już za kilka tygodni, ta sytuacja nikomu więcej się nie przydarzy – zaznaczył. W tym roku po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych niepełnosprawni będą mogli głosować listownie. Marek Plura przypomniał, że wyborca, który chce skorzystać z głosowania korespondencyjnego, musi zawiadomić o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej do poniedziałku, 19 września. Dodał, że osoby niewidzące i niedowidzące będą mogły głosować w lokalu wyborczym przy pomocy nakładki w języku Braille’a. Wyborcy chcący skorzystać z takiej możliwości muszą zgłosić to do 26 września. Przypomniał też, że wyborcy chcący skorzystać z pomocy pełnomocnika w głosowaniu, najpóźniej do 10. dnia przed wyborami muszą złożyć wniosek do urzędu gminy. Marek Plura zwrócił się też z apelem do mediów o przekazywanie informacji dotyczących udogodnień w głosowaniu dla niepełnosprawnych.

źródło: Platforma.org
Autor: BGD

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk