„Składamy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa” – A. Pomaska na konferencji prasowej ws. Lotosu

2024-02-14

W środę (14 lutego 2024 r.) w Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej z udziałem posła Jacka Karnowskiego w sprawie wyprzedaży aktywów Lotosu oraz Rafinerii Gdańskiej.

– Opinia publiczna jest zbulwersowana tym, w jakich okolicznościach pozbywano się poszczególnych elementów jednej z najważniejszych spółek Skarbu Państwa – Lotosu. To była spółka, która wbrew kłamstwom polityków PiS była spółką świetnie prosperującą. (…) W Lotos zainwestowano w ciągu ostatnich lat kilka miliardów złotych. To była spółka, która przynosiła zyski. Wnioski z wystąpienia po kontrolnego Najwyższej Izby Kontroli są zatrważające. Wskazują jednoznacznie, że zabrakło nadzoru ze strony m.in. ówczesnego Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina. – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska.

W ubiegłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport na temat fuzji Orlenu z Lotosem. Kontrolerzy NIK stwierdzili wówczas, iż fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos spowodowała powstanie istotnych ryzyk dla bezpieczeństwa paliwowego. Chodzi o uprzywilejowaną pozycję Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej oraz utratę przez Skarb Państwa wpływu na kierunki sprzedaży ok. 20% produktów pochodzących z rafinacji ropy (głównie oleju napędowego i benzyny), co może zagrażać pokryciu krajowego zapotrzebowania na te produkty. Posłanka Agnieszka Pomaska 5 lutego 2024 roku zorganizowała konferencję prasową w tej sprawie. Wówczas mówiła, że po wnikliwej analizie dokumentacji rozważy złożenie kolejnych zawiadomień do prokuratury w tej sprawie. Tak dziś w sejmie skomentowała tę kwestie:

W związku z tym co znalazło się w raporcie Najwyższej Izby Kontroli ws. wyprzedażu Lotosu składamy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków zarządu Orlenu m.in. ówczesnego Prezesa Daniela Obajtka. – podsumowała Pomaska.

 

Zapis z transmisji z konferencji prasowej mogą państwo zobaczyć tutaj.

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk