„Śledczy wskazują, że chodzi o stratę nie mniejszą niż 4 mld złotych” – Prokuratura wszczyna śledztwo ws. Lotosu

2024-01-31

We wtorek (30 stycznia 2024 roku) posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska była gościem programu „Serwis info dzień” na antenie TVPinfo.

Ruszyło śledztwo dotyczące sprzedaży Lotosu. To odpowiedź na zawiadomienie parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej z 16 grudnia 2023 roku. Postępowanie Prokuratury Okręgowej w Płocku ma dotyczyć m.in. umów związanych z połączeniem Lotosu i Orlenu. Jest też sprawa możliwego przekroczenia uprawnień przez m.in. prezesa UOKiK. Komentarza w tej sprawie posłanka udzieliła w programie „Serwis info dzień” na antenie TVPinfo:

Śledczy wskazują, że chodzi o stratę nie mniejszą niż 4 mld złotych. To jest strata znaczna i w związku z tym jeśli potwierdziłby się tego typu  zagrożenia działania, czy byli by odpowiedzialni wskazani za te straty to jest to zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Mówimy też o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków. Ta lista potencjalnych zarzutów jest rzeczywiście bardzo, bardzo długa.

Parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska wspomniała, również kto mógłby być politycznie odpowiedzialny za decyzję fuzji Orlenu z Lotosem, a później wyprzedaży koncernu naftowego Lotos.

– To było jakieś widzimisię Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który podjął decyzję polityczną o likwidacji de facto Lotosu, o daniu wszelkich narzędzi Panu Danielowi Obajtkowi, którego przeszłość i działalność biznesowa też jest mocno wątpliwa. On Panu Obajtkowi zaufał i oddał mu wszystko. Postanowił mu oddać pełnię władzy, o to tu chodziło, żeby z jednego fotela z centrali zarządzać tymi najważniejszymi, strategicznymi zasobami Skarbu Państwa. – podsumowała.

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk