„Wyprzedaż Lotosu. Decyzja Prokuratury ws. śledztwa”- Konferencja posłanki Agnieszki Pomaskiej

2024-01-30

We wtorek (30 stycznia 2024 r.) o godz. 11:00 odbyła się konferencja prasowa posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej w sprawie decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie wyprzedaży Lotosu przez Orlen i przekroczenia uprawnień przez członków zarządu spółki oraz funkcjonariuszy publicznych.

16 grudnia 2022 roku Agnieszka Pomaska złożyła zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w kwestii fuzji Orlenu z Lotosem, oraz wyprzedaży Lotosu. Przez ponad rok nikt się tym nie zajął.

Takie zawiadomienie złożyłam 16 grudnia 2022 roku i przez ponad rok prokuratura na usłudze Pana Ziobry i jego kolegów, i koleżanek z PiSu nie zrobiła nic. – mówiła.

Dzisiaj na konferencji prasowej posłanka poinformowała opinię publiczną, że wszczęte zostało śledztwo w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Płocku.

Otrzymałam zawiadomienie, że postanowieniem prokuratora okręgowego dnia 22 stycznia 2024 roku zostało wszczęte śledztwo w dwóch sprawach. (…) Śledztwo prokuratury będzie dotyczyło umów związanych zarówno z połączeniem spółek Lotos i Orlen, ale będzie również dotyczyło wyprzedaży Lotosu. Wprost prokuratura mówi, że mogło dojść do wyrządzenia PKN Orlen szkody majątkowej wielkich rozmiarów, nie mniejszej niż 4 miliardy złotych. To jest czyn zagrożony z art. 96 § 1 i 3 k.k., karą od trzech miesięcy do dziesięciu lat więzienia – wyjaśniła posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

Warto przypomnieć, iż w sierpniu 2022 roku dokonała się fuzja Orlenu i Grupy Lotos. Płocki koncern otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie, wcześniej musiał jednak przedstawić środki zaradcze. W kwietniu 2023 roku poinformowano o zakończeniu realizacji środków zaradczych, po tym, jak została zawarta umowa rozporządzająca pomiędzy Orlenem a Unimot Investments, przenosząca na Unimot Investments 100 proc. akcji w Lotos Terminale. Ponadto w ramach środków zaradczych Saudi Aramco kupiło 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, a węgierski MOL przejął ponad 410 stacji paliw Lotosu.

– Państwo przez ostatnie 8 lat nie działało, nie oznacza to, że nie zacznie działać. 15 października skończył się ten folwark, skończył się ten bałagan i Państwo zaczęło działać. Urzędy powołane do tego, aby sprawować odpowiedni nadzór wykonują i zaczęły wykonywać swoje obowiązki. Zapewniam Państwa, że każda sprawa, którą poprzednia ekipa rządząca zamierzała zamieść pod dywan zostanie od początku do końca wyjaśniona. – mówiła.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk