„Wyprzedaż Lotosu tu była decyzja wyłącznie polityczna!” – konferencja prasowa Zespołu ds. Rozliczeń PiS

2024-01-25

Dzisiaj (25 stycznia 2024 r.) odbyła się konferencja prasowa Parlamentarnego Zespołu ds. Rozliczeń PiS, w której wzięli udział członkowie zespołu oraz posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

Szanowni Państwo, mamy do czynienia z aferą na wielką skalę. Z aferą z wielu powodów. Lotos został nie sprzedany, tylko wyprzedany i to jest pierwszy fakt, który tak naprawdę potwierdzamy każdego dnia widząc kolejne materiały na temat tej wielkiej afery. Decyzja o wyprzedaży Lotosu to była decyzja nie merytoryczna, nie gospodarcza. To nie było budowanie polskiego czempiona jakim miał być Orlen, tylko to była decyzja polityczna.mówiła posłanka Agnieszka Pomaska

Członkowie zespołu podkreślali też, że chodzi o pieniądze wszystkich Polaków, „które zostały ukradzione nam wszystkim”. Poseł Jacek Karnowski zasugerował, że sprzedaż aktywów Lotosu to temat na komisję śledczą. Jak wynika z dokumentów, które w poniedziałek zaprezentowali dziennikarze TVN24 w programie „Czarno na białym” Orlen miał stracić blisko 4 mld złotych na sprzedaży Lotosu. Ich zdaniem to nie jedyne kontrowersje związane z transakcją, a w sprawie ma się pojawiać wątek rosyjski.

Mamy konkretne osoby, które są odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji i za brak nadzoru nad przeprowadzeniem tej wyprzedaży. Po pierwsze Jarosław Kaczyński. To on postanowił ukarać Pomorze z jakiegoś powodu. To on postanowił wyprzedać Lotos i utracić aktywa, bardzo ważne aktywa nie tylko dla Pomorza, a dla całego sektora paliwowego w Polsce. Po drugie to odpowiedzialność Pana Ministra Sasina, za brak nadzoru jako Ministra Aktywów Państwowych. To Minister Sasin nie interesował się wystarczająco, nie zaglądał w dokumenty bo gdyby w nie zajrzał to by wiedział, czy prędzej czy później poniesie za tego typu transakcję odpowiedzialność. Tę odpowiedzialność na pewno poniesie. Po trzecie to odpowiedzialność Pana Premiera Morawieckiego bo to on stał na czele rządu w trakcie przeprowadzania tej skandalicznej transakcji. Po czwarte Pan Daniel Obajtek. Znacie Pana Obajtka bardzo dobrze. Nie znacie go jako sprawnego menedżera, ale znacie go jako gościa wstawionego do spółki po to, żeby sprzedać, zniszczyć i być przede wszystkim na usługach partii. – posłanka Agnieszka Pomaska

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozliczeń PiS zapowiedział, że spotka się także z przedstawicielem Prokuratorii Generalnej, aby rozważyć możliwość unieważnienia sprzedaży Lotosu.

Każda z tych osób odpowiedzialna za wyprzedaż Lotosu zostanie przez nas rozliczona. – podsumowała Agnieszka Pomaska.

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk