Senat przyjął projekt ustawy „Tak dla in vitro”!

2023-12-08

W piątek (8 grudnia 2023 r.) na zaproszenie Pani Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako przedstawiciel wnioskodawców obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro w debacie wystąpiła posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

– „W Polsce szacuje się, że 1,5 miliona par czyli 3 mln osób zmaga się z problemem niepłodności. Nie mogą mieć dzieci i te osoby potrzebują tego wsparcia. Potrzebują też wsparcia z budżetu państwa. (…) Z programu InVitro w latach 2013-2016 urodziło się ponad 22 tysiące dzieci. A wtedy przeznaczaliśmy na ten program tylko połowę środków, które proponujemy teraz. Wyobraźmy sobie ile par uszczęśliwimy. Szkoda tylko tych zmarnowanych ostatnich 8 lat.”

Podpisy pod projektem – których liczba wyniosła około pół miliona – zbierano na terenie całej Polski przez wiele miesięcy. W akcję zaangażowały się setki wolontariuszy i aktywistów, tak ze środowisk związanych z opozycją demokratyczną, jak i ze zwykłymi, obywatelskimi działaniami pro-społecznymi. Zwieńczeniem owych wysiłków było uroczyste dostarczenie list z podpisami do Kancelarii Sejmu.

Posłanka wspomniała także o zaangażowaniu w projekt obecnej Pani Marszałek.

– „To jest szczególnie wzruszające bo na czele tej Izby stoi Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, która poświęciła wiele serca, godzin w to, żeby też ten projekt o in vitro trafił pod obrady, ale przede wszystkim, żeby proponować ideę rodzicielstwa, żeby promować najskuteczniejszą metodę leczenie niepłodności.”

Na koniec posłanka Agnieszka Pomaska zaapelowała do zgromadzonych na sali senatorów.

– „Gorąco zachęcam Panie i Panów senatorów do poparcia projektu ustawy „Tak dla in vitro”. Zagłosujcie za szczęściem, za miłością, za życiem.”

Senat po południu przyjął obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro ze środków budżetu Państwa. Głosowało 85 senatorów, za przyjęciem projektu było 59. Teraz ustawa trafi na biurko Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

Kilka dni temu Posłanka Agnieszka Pomaska na mównicy sejmowej apelowała do Prezydenta Andrzeja Dudy.

– „Apeluje, aby Prezydent RP, który powinien dbać o dobro obywatelek i obywateli naszego kraju i zabiegać o to, żeby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci i bezzwłocznie podpisał ustawę.”

 

zapis posiedzenia Senatu

Ustawa „Tak dla in vitro” – proces legislacyjny

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk