Sejm przyjął obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro!

2023-11-29

Dzisiaj (29 listopada 2023 r.) Sejm 268 głosami przyjął obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro ze środków publicznych – „Dzisiaj nadszedł ten dzień, kiedy mówimy koniec upokarzania dzieci i rodziców, które są na tym świecie dzięki metodzie in vitro!„- w Sejmie mówiła Agnieszka Pomaska

Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro został złożony w ubiegłej, IX kadencji Sejmu. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, obejmujący procedury medyczne wspomagania prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu.

– „Temat in vitro niestety budzi w tej Izbie skrajne emocje- smutek stygmatyzowanych i upokarzanych przez prawą stronę sali rodziców i dzieci, które są na tym świecie dzięki tej metodzie. Ale in vitro to przede wszystkim wzruszenie i łzy szczęścia. Obiecuje Wam- to co działo się po prawej stronie tej sali dziś się skończyło i już nigdy nie wróci!”- podczas dzisiejszej debaty w Sejmie mówiła posłanka Agnieszka Pomaska.

Z uwagi na bardzo wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona. Dlatego też w projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych, pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki tj. nie mniej niż 500 milionów złotych. Dzięki tej ustawie tysiące Polek i Polaków będzie miało możliwość spełnienia szczęścia, jakim są dzieci. Przyjęcie tej ustawy to jednoczesny koniec stygmatyzowania, wykluczania i upokarzania tysięcy rodzin z dziećmi.

– „Chciałabym zaapelować, żeby Prezydent RP, który powinien dbać o dobro obywatelek i obywateli naszego kraju powinien zabiegać o to, żeby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci.” – zaapelowała w Sejmie Agnieszka Pomaska.

In vitro to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Teraz tę metodę będą mogły wykorzystać osoby, które do tej pory nie miały na to szansy. Jesteśmy świadkami ogromnego postępu w dziedzinie medycyny i to powinno być dla nas wszystkich powodem do radości. Cieszmy się tym ogromnym krokiem naprzód i pamiętajmy, że każde dziecko zasługuje na miłość i pełne szczęście rodziny. Dzisiaj jest zdecydowanie powód do świętowania!

Ustawa zostanie teraz bezzwłocznie przekazana do Senatu.

źródło: tvn24

Projekt ustawy 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk