Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka!

2023-11-28

Monika Horna-Cieślak została zgłoszona przez Klub Koalicji Obywatelskiej na funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Jest adwokatką, aktywistką, działaczką społeczną. Współpracuje z kilkoma organizacjami młodzieżowymi: Nastoletnim Azylem, fundacjami Autism Team oraz Przyszłość dla Młodych. Jest członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Komisji ds. Współpracy z Sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Pełni też funkcję przewodniczącej Sekcji Praw Dziecka drugiej z tych organizacji. Przez ponad 10 lat pracowała dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jest również współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmacniać ochronę dzieci przed przemocą. To nowela nazywana „ustawą Kamilka”, ponieważ jej projekt został złożony w Sejmie kilka dni po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Chłopiec zmarł na początku maja po wielu dniach walki życie, o zabójstwo chłopca podejrzany jest jego ojczym. Sejm przyjął nowe przepisy w połowie lipca, a na początku sierpnia ustawę podpisał prezydent.

To jest urząd niezależny. To jest urząd, który ma być głosem dzieci i młodzieży w tym kraju, który w ich interesie występuje. Ich interesu strzeże i ich głosem mówi, więc ja jako mam nadzieję przyszła Rzecznik Praw Dziecka będę tą osobą, która robi to w imieniu osób młodych. Tak jak robi to po prostu adwokat, czyli działa w interesie i na rzecz danej osoby, mówi w ich imieniu. – mówiła Monika Horna-Cieślak dla redakcji TVN24 w Sejmie.

Dzisiaj Sejm 246 głosami, postanowił, że dzieci po 5 latach wreszcie będą mieć swojego Rzecznika Praw Dziecka w osobie Pani Moniki Horna-Cieślak. Gratulacje! Dzieci zasługują na bezpieczeństwo, godność i szczęście!

źródło: tvn24

fot. źródło: @Zieloni on X

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk