„Chcemy skończyć wojnę polską-polską, chcemy, żeby ludzie zaczęli ze sobą normalnie rozmawiać.” Konferencja prasowa kandydatów KO do Parlamentu.

2023-10-13

W piątek (13 października 2023 r.) o godzinie 11:00 pod pomnikiem prof. Bartoszewskiego odbyła się konferencja prasowa kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu, podsumowująca kampanię wyborczą. W konferencji udział wzięli m.in.: liderki pomorskich list – Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

Posłanka Agnieszka Pomaska wskazywała, że do zwycięstwa Koalicji Obywatelskiej zostało już dosłownie kilkadziesiąt godzin. Obiecywała także wiatr zmian. Podkreślała jednak, że będzie to możliwe, jeżeli wszyscy do samego końca, będą zmobilizowani.

Wiele po 15 października się zmieni, to będzie zmiana naprawdę na lepsze. Żeby to się stało, przed nami jeszcze trochę pracy – zapowiadała posłanka. – Ja przypomnę, że ta władza nie cofnie się przed niczym, że ta władza ma po swojej stronie prezydenta, który zrzekł się legitymacji partyjnej, ale PiS w nim nadal pozostał, a on pozostał w PiS-ie. To co się będzie działo po wyborach jest niezwykle istotne. I dlatego tak ważne dla nas wszystkich jest to, żeby w tych ostatnich godzinach zmobilizować nie tylko siebie, ale także naszych znajomych, przyjaciół, rodzinę. Każdy głos ma znaczenie. My musimy, jako KO, wygrać te wybory, aby nikomu po 15 października nie przyszło do głowy, żeby mimo porażki PiS-u, dać im szansę na to, aby oni ponownie stworzyli rząd. Nawet jeśli oni dostaną tę szansę na kilkadziesiąt godzin czy na kilka dni, to oni jeszcze parę spraw pozamiatają pod dywan. Oni jeszcze parę papierów, które ich obciążają, wyniosą ze swoich ministerstw. Dlatego tak ważne jest, żebyście poszli i zagłosowali na KO albo inną partię opozycyjną.

Posłanka Barbara Nowacka uwidaczniała jak ważne są to wybory dla całej przyszłości Narodu, rozstrzygną bowiem czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, wyznającym wartości europejskie, czy skieruje się w stronę wschodniego autorytaryzmu.

– Stawka w tych wyborach jest wyjątkowa, dlatego, że będzie się decydowało czy Polska będzie krajem demokratycznym, czy demokracja skończy się na dobre, czy będą wolne media, wolne sądy, wolne kobiety i wolni mężczyźni w naszym kraju, czy nadal będzie to kierunek autorytaryzmu i patrzenie w stronę wschodu. My chcemy być na Zachodzie. Chcemy skończyć wojnę polską-polską, chcemy, żeby ludzie zaczęli ze sobą normalnie rozmawiać – mówiła.

Nowacka przypomniała także, w związku z jutrzejszym dniem Komisji Edukacji Narodowej, że Koalicja Obywatelska będzie walczyć o reformy w szkołach i gruntowną zmianę traktowania ucznia i nauczyciela.

– Jutro jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Jedną ze spraw, o którą KO będzie walczyć, jest dobra szkoła. Dobra szkoła to szkoła, w której nauczyciele są doceniani i dobrze wynagradzani, w której ten zawód cieszy się prestiżem, w której nie są przemęczeni pracą i są odciążeni od biurokracji. Szkoła, w której uczeń jest po prostu szczęśliwy, zaopiekowany, nie jest głodny, przemęczony, pogardzany. Szkoła, która uczy nowych kierunków, rzeczy potrzebnych na rynku pracy. Dlatego my deklarujemy, 30% podwyżek dla nauczycieli natychmiast. Dlatego my deklarujemy odchudzenie programu nauczania, i odpartyjnienie szkoły – zapowiadała posłanka. – Nie może być tak, że kuratorzy są czynnymi politykami. Na Dolnym Śląsku kurator wysyła maile, w których polemizuje z naszym programem wyborczym i opowiada o swoim programie wyborczym, ponieważ jest kandydatem PiS-u. To jest po prostu wstyd jak szkoła została upartyjniona. Zadbamy o to, aby te trzy najważniejsze grupy w szkole – nauczyciele, rodzice i przede wszystkim uczniowie byli wreszcie bezpieczni. Skończy się czarny czas Czarnka, zacznie się dobry czas demokracji i demokratyzacji w szkole. To jest jedna z naszych obietnic i gwarancji.

Aleksandra Dulkiewicz natomiast zdradziła, że jej marzeniem jest to, aby po wyborach jej córka nie chciała wyjechać z Polski, gdy skończy 18 lat.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk