„Dość politycznej cenzury!” Konferencja prasowa posłów KO.

2023-09-23

W sobotę (23 września 2023 r.) o godzinie 9:45 odbyła się konferencja prasowa przed Gdyńskim Centrum Filmowym z udziałem posłanek KO Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej, wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz posła KO Tadeusza Aziewicza.

Wszyscy doskonale wiemy, że prawda w naszym życiu jest bardzo ważna, że bez prawdy nie możemy niczego dobrego i pozytywnego zbudować. PiS boi się prawdy jak diabeł święconej wody. Boi się prawdy o swoich działaniach, o tym co robi, boi się ludzi samodzielnie myślących. Tak szerokiej cenzury, na tak wielką skalę, naprawdę w historii naszego kraju nie było. Cenzura ekonomiczna, personalna, cenzura słowa, tylko dlatego, żeby ukryć prawdę, żeby ludzie nie mogli myśleć samodzielnie  – mówiła wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Posłanka Agnieszka Pomaska przypominała, że partia rządząca zawłaszczyła telewizję publiczną oraz „Trójkę”, natomiast Daniel Obajtek wykupił grupę wydawniczą Polska Press – i wszędzie tam rozpanoszyła się cenzura oraz kontrolowanie od początku do końca tego, co jest publikowane. Wspominała także o próbach ingerencji ministra Glińskiego i ministra Sellina w treści wystaw w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w Europejskim Centrum Solidarności.

Oni próbują kupić, zdobyć, każdy przyczółek w Polsce po to, żeby publikować tam i pokazywać jednie to, co sprzyja dzisiejszej władzy, co pomoże obecnej władzy utrzymać się na stołkach, nie to co jest prawdą i nie to co powinno być pokazywane. Mamy dosyć szczucia w telewizji publicznej. 3 mld zł, które są przekazywane na tą telewizję, to są pieniądze nas wszystkich. Jeśli wygramy te wybory, to te 3 mld zł trafią nie na szczucie, nie na dzielenie Polaków, ale na leczenie osób chorych na raka – podkreślała posłanka.

Posłanka Barbara Nowacka wskazywała, że wśród 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej jest zapowiedź skończenia z cenzurą i nagonką w mediach oraz program, który wspomoże respektowanie wolności słowa oraz rozwój kultury, zarówno wysokiej, jak i ludowej.

Tylko władza słaba, chwiejąca się w czasach przełomów albo władza autorytarna, cenzuruje kulturę. Przecież pamiętamy wszyscy zdjęcia i filmy, jak Gomułka butem walił, bo mu się „Nóż w wodzie” wydawał niepolski. O niepolskość oskarżano regularnie najwybitniejszych polskich twórców. To komuna, kiedy się chwiała, cenzurowała „Dziady”. A przecież nie tak dawno, dzisiejsza władza w Krakowie cenzurowała „Dziady”. Ten sam spektakl niosący przesłanie o wolności słowa i krytykujący władzę. Dziwnie zamyka się klamra pomiędzy komuną a rządzącymi – reflektowała posłanka.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

 

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk