„Ujawniamy komu PiS odebrał prawa wyborcze”. Konferencja prasowa Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej.

2023-09-13

W środę (13 września 2023 r.) o godzinie 10:30 przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa posłanek KO – Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej oraz mecenasa Marka Kanawki w sprawie osób pozbawionych możliwości skorzystania z czynnego prawa wyborczego. 

Posłanka Agnieszka Pomaska wskazywała, że partia rządząca na przestrzeni ostatnich 8 lat notorycznie modyfikowała prawo wyborcze, a także sam kodeks wyborczy, co pozbawiło wiele osób możliwości głosowania w wyborach. Podkreślała przy tym, że Platforma Obywatelska w 2011 r. wprowadziła częściową możliwość głosowania korespondencyjnego, natomiast w 2014 r. umożliwiła powszechne głosowanie korespondencyjne. Prawo i Sprawiedliwość odebrało obywatelom to uprawnienie, przywracając je tylko raz – to głosowanie korespondencyjne pojawiło się tylko raz, kiedy PiS wyczuło szansę, żeby zbić na tym jakiś interes finansowy i polityczny, czyli przy okazji wyborów prezydenckich. Nie muszę Państwu przypominać, że te wybory korespondencyjne, które się nie odbyły kosztowały obywateli i obywatelki 70 mln zł – mówiła posłanka. Konsekwencją wycofania głosowania korespondencyjnego jest wykluczenie wielu grup z czynnego udziału w wyborach.

Pierwszą taką grupą są marynarze. W poprzednich wyborach na statkach w wyborach wzięło udział zaledwie 173 marynarzy, podczas, gdy w Polsce szacuje się, że mamy 40-60 tysięcy marynarzy. Zakładając, że połowa z nich w trakcie wyborów jest na morzu, PiS odebrał możliwość głosowania 20-30 tysiącom osób – informowała Agnieszka Pomaska.

Mecenas Marek Kanawka wskazywał, że w Kodeksie Wyborczym pojawiła się absurdalna regulacja, która właściwie uniemożliwia głosowanie marynarzom, podczas wykonywania przez nich pracy na morzu – – na statkach polskich, pływających pod polską banderą, które zarejestrowane są w Polsce, warunkiem, żeby można było powołać obwodową komisję wyborczą jest co najmniej 15 marynarzy zgłaszających chęć do głosowania, ale kapitanem tej jednostki musi być także obywatel polski. Jeżeli mamy jednostkę polską z marynarzami polskimi, dowodzoną na przykład przez kapitana niemieckiego, to niestety tutaj już obwodu nie będzie można utworzyć i dalej ci ludzie będą pozbawieni czynnego prawa wyborczego. 

Posłanka Barbara Nowacka dodała, że marynarze nie są jedyną grupą, która została pozbawiona możliwości głosowania w wyborach, takich osób jest znacznie więcej – Osoby, które chwilowo mają ograniczoną mobilność, np. są po operacjach, ale są w domach, nie będą mogły wziąć udziału w głosowaniu. Musiałyby zamówić pomoc medyczną, która by ich zawiozła, co kosztuje ok. 400-500 zł za sam akt wyborczy. Tak samo ludzie, którzy mieszkają i pracują za granicą, a nie pracują w tych miastach, w których lokale wyborcze będą otwierane. To bardzo często duży koszt, szczególnie, kiedy jest do przemierzenia wiele kilometrów. Oni też mogliby skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

Posłanki zapowiedziały, że po wygranych wyborach, głosowanie korespondencyjne zostanie przywrócone, tak, żeby każdy obywatel mógł korzystać ze swoich konstytucyjnych praw.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk