RAPORT – „NIELEGALNE ZAROBKI W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA”

2023-06-29

Dziś w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Posłanki Agnieszki Pomaskiej i Posła Tadeusza Aziewicza z udziałem doktora Dariusza Wieczorka oraz mecenasa Sławomira Staszaka, podczas której zaprezentowany został Raport – „Nielegalne zarobki w spółkach skarbu państwa”.

– Przygotowaliśmy raport o nielegalnych wynagrodzeniach w Spółkach Skarbu Państwa. Ten raport jest efektem szczegółowych wyliczeń dr Dariusza Wieczorka i kontroli poselskich, które odbyliśmy w Ministerstwie Aktywów Państwowych z posłem Tadeuszem Aziewiczem i Cezarym Tomczykiem. – mówiła Posłanka Agnieszka Pomaska. – Już w lutym informowaliśmy Ministra Sasina o zawyżonych wynagrodzeniach w spółce Orlen. Ta sprawa dotyczy jednak nie tylko Daniela Obajtka, ale też innych polityków PiS: byłej posłanki Małgorzaty Sadurskiej, Jasińskiego czy posła Kowalskiego. Pan Minister Sasin po pierwsze nie sprawuje nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, ale też nie reaguje na nieprawidłowości. Tym powinna się zająć prokuratura. Spółki Skarbu Państwa stały się swoistym łupem finansowym partii rządzącej – jeden przykład pazerności ludzi PiSu przykrywa kolejny. Ale my nie przestaniemy tego pokazywać opinii publicznej. – dodała.

Jak podkreślał Tadeusz Aziewicz: – Po 8 latach rządu PiS nadzór właścicielski w spółkach skarbu państwa jest w ruinie. Istnieje niepokojące powiązanie pomiędzy nadzorującymi te spółki a partią sprawującą władzę – członkowie władz spółek skarbu państwa masowo zasilają fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Wygląda na to, że mamy do czynienia z kolonizacją pereł polskiej gospodarki.

Patologia władzy postępuje. Spośród 18 spółek Skarbu Państwa w 7 naruszane są przepisy prawa. Co więcej, w sprawozdaniu Giełdy Papierów Wartościowych pojawił się wprost zapis z 22 grudnia 2022, że Rada Giełdy postanowiła o odmrożeniu podstawy wymiaru, czyli, że nie będzie stosować ustawy „kominowej”. Mamy do czynienia z przepisami, które powinny obowiązywać, a nie obowiązują. Jest kilka spółek, które stoją ponad prawem, a Ministerstwo Aktywów właściwie nie realizuje nadzoru nad tymi spółkami i dopuszcza do tego aby te spółki łamały prawo. – zaznaczył dr Dariusz Wieczorek.

Mec. Sławomir Staszak powiedział: – Wynagrodzenie członków zarządów spółek Skarbu Państwa reguluje ustawa „kominowa”. Co bardzo istotne, ustawa okołobudżetowa zamroziła wartości przeciętnego wynagrodzenia na rok 2016. Odpowiedzialności są wielorakie. Od odpowiedzialności osoby która powinna sprawować nadzór nad tymi spółkami, w tym przypadku Ministra Aktywów Państwowych po odpowiedzialność odszkodowawczą, w tym przypadku polegającą na zwrocie tych nieprawidłowo pobranych wynagrodzeń. Ciąży ona na radach nadzorczych, jako na organach, które powinny tych kwot pilnować oraz na członkach zarządu, którzy powinni weryfikować czy ustalania podjęte przez radę nadzorczą mają odzwierciedlenie w powszechnie obowiązujących zapisach.

ZAPOZNAJ SIĘ Z TREŚCIĄ RAPORTU „NIELEGALNE ZAROBKI W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA” 

Obejrzyj zapis video z konferencji prasowej

Więcej w artykule „Gazety Wyborczej”

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk