Posiedzenie Klubu Parlamentarnego KO w Gdańsku. Donald Tusk: Zwycięstwo jest możliwe nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce.

2023-05-19
Bardzo bym chciał, żebyście uwierzyli na nowo w to, że zwycięstwo jest możliwe – przekonywał Donald Tusk parlamentarzystów, członków i sympatyków KO w piątek w Gdańsku.

W piątek rano Donald Tusk, który spotyka się z mieszkańcami Pomorza, wziął udział w wyjazdowym posiedzeniu klubu parlametarnego KO w Gdańsku. (…)

Tusk często nawiązywał do historii, przypominał, że Gdańsk to nie tylko „matecznik Platformy Obywatelskiej”, ale również miejsce, gdzie jeszcze przed upadkiem PRL powstał ruch liberałów, do którego należał.

Donald Tusk nawiązywał do czwartkowego spotkania w Słupsku (na którym padły słowa „Mateusz, ale z ciebie bambik”, skierowane do premiera Morawieckiego). Wzięło w nim udział około 2 tysięcy osób. 

– Chyba pierwszy raz w życiu byłem pod takim wrażeniem nadzwyczajnej mobilizacji. I właśnie takiej nadzwyczajnej energii – mówił. 

Zwracał się do zebranych licznie na sali członków i sympatyków KO: – Bardzo bym chciał, żebyście uwierzyli na nowo w to, że zwycięstwo jest możliwe. Zwycięstwo nie tylko na Pomorzu w Trójmieście na Kaszubach, na Żuławach i w Słupsku, ale to zwycięstwo możliwe jest w całej Polsce – przekonywał Donald Tusk.

Lider KO przypomniał, że w Gdańsku narodził się ruch liberalny: – Gdański liberalizm w dużym stopniu zmienił Polskę na lepsze, zbudował podwaliny wolnego rynku, własności prywatnej, konkurencji. Dzisiaj te słowa być może nie brzmią jakoś szczególnie atrakcyjnie w tej współczesnej debacie politycznej. Ale gdy byłem szefem Rady Europejskiej, nasi przyjaciele ukraińscy mówili, że z podziwem oglądają, co udało nam się zrobić po upadku komunizmu i to jak przegoniliśmy inne państwa tego regionu.

Tusk przypominał też o zaplanowanym na 4 czerwca marszu, który ma się odbyć w Warszawie i powiedział, że jedną z pierwszych osób, która zadeklarowała, że weźmie w nim udział, był Lech Wałęsa.

Podkreślał też, że cechą pierwszej Solidarności był pluralizm i że w KO również znajduje się miejsce dla różnych postaw i poglądów. 

– Chciałbym wszystkich bardzo prosić o zaufanie do tych ludzi, którzy i wtedy, i dzisiaj chcą te pozornie sprzeczne wątki łączyć w jedną potężną falę, która powinna znowu odnowić polskie życie – mówił Tusk.

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis z transmisji posiedzenia Klubu Parlamentarnego KO w Gdańsku

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk