„Udało nam się zebrać blisko pół miliona podpisów”. Konferencja prasowa podsumowująca zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”.

2023-03-23

W czwartek (23.03) w warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”. W ciągu trzech miesięcy od rejestracji Komitetu wolontariuszom udało się zebrać blisko 500 tys. podpisów. Po konferencji podpisy zostały złożone w Sejmie.

– To niezwykle ważny dzień dla wszystkich rodzin i par w Polsce, które spodziewają się dziecka, planują mieć dzieci albo mają z tym problem. Dla nich projekt „Tak dla In Vitro” jest ogromną nadzieją. Nadzieją, która dziś staje się możliwa dzięki temu, że tysiące osób w całej Polsce zaangażowało się w zbiórkę podpisów a setki tysięcy osób złożyło swoje podpisy pod tym projektem. Mam zaszczyt i ogromną przyjemność powiedzieć, że udało nam się zebrać blisko pół miliona podpisów. Blisko pół miliona osób, w całym kraju, w dużych i małych miastach, na wsiach podpisało się pod tym projektem – mówiła Pełnomocniczka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej posłanka Agnieszka Pomaska.

– Dotrzymaliśmy słowa. Przed nami jest blisko pół miliona podpisów, ale za tymi podpisami stoją ludzie, którzy wykazali się wrażliwością, empatią i otwarciem na problemy 3 milionów Polaków, którzy cierpią z powodu niepłodności. W przeciwieństwie do władzy, która okazała się nieczuła i bezduszna kiedy w roku 2016 zabrała finansowanie in vitro. Co mogę powiedzieć dziś politykom PiS-u? Mogę powiedzieć im tylko jedno. Nie bójcie się nauki. Bójcie się tych pół miliona ludzi, którym już niedługo będziecie musieli spojrzeć w oczy przy urnach wyborczych. In vitro to nie jest wydatek – to inwestycja w przyszłość Polski – mówiła była Premier Ewa Kopacz. 

– Przez trzy miesiące podróży po całej Polsce spotykaliśmy się z ludźmi i rozmawialiśmy o tym co jest dla nich ważne. Dla nich jako rodzin, jako par, jako ludzi. Widzieliśmy, że dostęp do refundowanego in vitro jest jednym z priorytetów. Ludzie, z którymi rozmawialiśmy mówili wprost – potrzebujemy tej pomocy państwa – mówiła prezeska fundacji MRM Małgorzata Rozenek-Majdan.

– Dziecko to jest ogromne szczęście. W Polsce jest to też ogromny przywilej. Polska jest ostatnim krajem w Europie który dzieli pacjentów ze względu na status materialny. Wyobraźmy sobie, że przychodzimy do kliniki i dowiadujemy się, że jedyną możliwością żeby mieć dziecko jest procedura in vitro. Później przychodzi moment, w którym uświadamiamy sobie, że nas na to nie stać. Musimy to zmienić – mówiła Karolina Klimowicz ze Stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk