„Prędzej czy później przywrócimy finansowanie tej procedury” – konferencja prasowa ws. inicjatywy Tak Dla Inivtro w Pucku

2023-02-10

W piątek (10.02) w Pucku odbyła się konferencja prasowa Posłanek Agnieszki Pomaskiej oraz Magdaleny Adamowicz i Posła Kazimierza Plocke z udziałem Burmistrz Hanny Pruchniewskiej i lokalnych działaczy. 

Gospodyni konferencji, Burmistrz Pruchniewska mówiła: Spotkaliśmy się dziś w Pucku aby mówić o bardzo ważnej sprawie. Chcemy aby osoby, które bardzo starają się o dzieci otrzymywały od państwa wsparcie w postaci finansowania procedury in vitro. Dzieci rodzi się coraz mniej a programy wymyślane przez obecną władzę nie przynoszą skutku. My chcemy aby Polacy byli szczęśliwi, żeby mogli mieć wymarzone dzieci. Trzeba im w tym pomóc.

Przewodnicząca Komitetu Tak Dla Invitro podkreślała Agnieszka Pomaska: Dziś w Pucku zebraliśmy mnóstwo podpisów. Gotowość do wparcia tych, którzy bardzo chcą mieć dzieci a nie stać ich na procedurę in vitro jest ogromna. My prędzej czy później przywrócimy finansowanie tej procedury. Dziś zbieramy podpisy pod przywróceniem projektu, dzięki któremu urodziło się ponad 22 tys. dzieci, a który to PiS z niezrozumiałych dla nas względów zlikwidował. Stąd dziś nasza obecność tu, w Pucku.

Rok 2022 był rokiem, w którym w Polsce urodziło się najmniej dzieci od czasu II wojny światowej. W naszym kraju problem niepłodności dotyka co 4 parę. Dlatego bardzo ważne jest to aby państwo współfinansowało te procedury, aby dawało każdemu równe prawa i równe możliwości. W 37 krajach Europy te procedury są współfinansowane przez rządy. Niestety Polska trafiła do małej, niechlubnej garstki krajów gdzie in vitro nie jest finansowane z budżetu państwa. – dodała Magdalena Adamowicz.

Kazimierz Plocke podsumował: Całym sercem popieram akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”. Sam jestem szczęśliwym dziadkiem wnuczki, która urodziła się dzięki in vitro i uważam, że wszyscy ci, którzy mają problemy powinni mieć alternatywne możliwości uzyskania potomstwa.

Obejrzyj zapis video z konferencji

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk