„Wyeliminować nienawiść i pogardę z polskiej polityki.” Donald Tusk gościem Pomorskiej Akademii Liderów

2023-01-13

O języku debaty publicznej w Polsce Donald Tusk rozmawiał dziś z młodzieżą w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku podczas spotkania w ramach Pomorskiej Akademii Liderów – projektu edukacyjnego Posłanki Agnieszki Pomaskiej.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał do Gdańska, aby wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających czwartą rocznicę zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza. Spotkanie z młodzieżą w Ratuszu Staromiejskim, aby porozmawiać o destrukcyjny wpływie hejtu na życie społeczne, było jednym z punktów programu uroczystości.

„Chcę wyeliminować nienawiść i pogardę z polskiej polityki. Tylko tak można upamiętnić Pawła Adamowicza – mówił – usuwając język pogardy i nienawiści z debaty publicznej.  Mowa nienawiści to jest ponury fenomen o charakterze międzynarodowym. Stała się niebezpieczna ze względu na technologie, internet – podkreślał Donald Tusk. – Ale też mowa nienawiści nie jest niczym nowym, pokazuje to historia XX wieku. ONZ chce walczyć z mową nienawiści tworząc analizy i programy, ale nie trzeba wielkich projektów, międzynarodowych organizacji, żeby tutaj w Gdańsku odczuć wagę tego problemu i skalę zagrożenia jakie niesie słowo nasycone nienawiścią. Śmierć Pawła Adamowicza to nie jest jednostkowy incydent. Adamowicz został zamordowany, bo przez długie miesiące nie tylko anonimowi hejterzy, ale wielka pisowska machina propagandowa wmawiała ludziom, że jest wcieleniem zła. Zanim ktoś wyciągnie nóż, na początku jest słowo. Mowa nienawiści może być źródłem największych zbrodni, ludobójstwa, wojny.

Obejrzyj relację video ze spotkania Pomorskiej Akademii Liderów

[ngg src=”galleries” ids=”396″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk