Komitet „Tak dla in vitro” rozpoczął zbieranie podpisów na Pomorzu. Stawką jest wzrost liczby urodzeń.

2022-11-21

In vitro to życie, in vitro to ludzie. Dzisiaj nie ma nic cenniejszego niż to, by w Polsce rodziło się więcej dzieci – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska podczas inauguracji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakładającym finansowanie in vitro z budżetu państwa.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla in vitro” kierowany przez posłankę PO Agnieszkę Pomaską rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem finansowania zapłodnienia pozaustrojowego. W latach 2013- 2016 rząd realizował podobny projekt przyjęty przez PO. Po wydatkowaniu 245 mln zł urodziło się 22 191 dzieci. Po przejęciu władzy przez PiS finansowanie in vitro z budżetu państwa zostało zakończone. Na wsparcie nadal mogą liczyć mieszkańcy niektórych samorządów, np. Gdańska i Sopotu, bo samorządy te opłacają programy miejskie, jednak większość obywateli nie ma dostępu do tej procedury bezpłatnie. Obywatelski projekt ustawy zakłada finansowanie z budżetu państwa na poziomie co najmniej 500 mln zł rocznie.

W piątek komitet rozpoczął zbieranie zbiórki w Warszawie, a w poniedziałek akcja wystartowała w Gdańsku. Aby projekt obywatelski został rozpatrzony przez Sejm, potrzeba 100 tys. podpisów, ale inicjatorzy liczą na więcej. Podczas konferencji prasowej w Gdańsku Agnieszka Pomaska powiedziała, że odzew jest bardzo duży i zapewne już kilka tysięcy podpisów zostało zebranych. – Po pierwszych dniach akcji ambitny cel zebrania pół miliona podpisów jest realny – dodała.

– W tę inicjatywę postanowiło zaangażować się wiele stowarzyszeń i organizacji, także partie polityczne, ale chciałbym podkreślić, że to nie jest projekt polityczny. Dlatego że in vitro to życie, in vitro to ludzie. Dzisiaj nie ma nic cenniejszego niż to, by w Polsce rodziło się więcej dzieci – mówiła posłanka Pomaska.

Skrytykowała politykę ostatnich siedmiu lat rządów PiS, argumentując, że w Polsce w 2021 r. liczba urodzeń była najmniejsza od zakończenia II wojny światowej. – Czymś niezrozumiałym była decyzja o likwidacji programu in vitro – dodała.

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk