Inauguracja zbiórek podpisów pod obywatelskim projektem „Tak dla In Vitro” na Pomorzu.

2022-11-21

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku o godzinie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca pomorską zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”, mającym finansować leczenie niepłodności z budżetu państwa.

W konferencji uczestniczyli: Agnieszka Pomaska (przewodnicząca komitetu „Tak dla in vitro”), Barbara Nowacka (członkini komitetu), posłanka Małgorzata Chmiel, poseł Tadeusz Aziewicz, poseł Jerzy Borowczak, radni miasta Gdańsk Emilia Lodzińska, Mateusz Skarbek, Przemysław Ryś, Cezary Śpiewak-Dowbór, Beata Dunajewska, radna miasta Sopotu Natalia Pobłocka oraz przedstawiciele KOD i obywateli RP.

Podczas konferencji Agnieszka Pomaska zachęcała wszystkich, by podpisali się pod projektem obywatelskim „Tak dla in vitro”. Projekt miałby zakładać przywrócenie finansowania tej metody. Aby mógł trafić do sejmu, należy zebrać 100 tysięcy podpisów obywateli.

-Dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim o in vitro w województwie pomorskim. Chcę podkreślić, że nie jest to projekt polityczny, bo in vitro to ludzie. Zresztą takie jest hasło naszej kampanii. Dzisiaj nie ma nic cenniejszego niż sprawienie, żeby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci. Niestety od 7 lat obserwujemy politykę, która doprowadziła do tego, że w ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od końca II wojny światowej. Czymś niezrozumiałym jest likwidacja refundacji programu z budżetu państwa, z którego w latach 2013-2016 urodziło się 22 tys. dzieci. Dziś ten program jest zastępowany programami samorządowymi. W Gdańsku w tamtym roku dzięki temu urodziło się 600 dzieci. Ale to nie powinno być zadaniem samorządów, a zadaniem Państwa. W Polsce są 3 miliony osób, które mają problem z niepłodnością, stąd ten projekt – mówiła Agnieszka Pomaska.

-Kilka dni temu swoje 35. urodziny obchodziła Pani Magda – pierwsze dziecko urodzone w Polsce dzięki In Vitro. W moim odczuciu Pani Magda jest dziś symbolem. Symbolem szczęścia dla rodziców przeszło 100 tysięcy dzieci urodzonych w Polsce dziś In Vitro oraz symbolem nadziei dla tych wszystkich, którzy dzięki In Vitro mają szansę na potomstwo. I my wszyscy tu dziś zebrani mamy jeden cel – pomóc temu szczęściu i tej nadziei – mówił Łukasz Bejm, pomorski Koordynator Komitetu.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk