Agnieszka Pomaska kieruje komitetem „TAK dla In Vitro”. Będzie obywatelski projekt ustawy.

2022-09-27

Pomorska posłanka PO Agnieszka Pomaska została przewodniczącą Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla In Vitro”, który ma zebrać podpisy pod projektem ustawy o finansowaniu zapłodnienia in vitro.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla In Vitro” wkrótce rozpocznie zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej finansowanie in vitro z budżetu państwa, które skończyło się po objęciu władzy przez PiS. Obecnie tego typu wsparcie jest finansowane przez wybrane miasta, m.in. przez Gdańsk. Od 2017 r. dzięki dofinansowaniu przez Gdańsk na świat przyszło 584 dzieci. Roczny koszt dla budżetu Gdańska to 2,4 mln zł. Projekt ustawy zakłada przeznaczenie na ten cel w całym kraju co najmniej 500 milionów złotych rocznie. 

Przewodniczącą komitetu została Agnieszka Pomaska. W jego skład wchodzą również Ewa Kopacz (inicjatorka), Małgorzata Rozenek-Majdan, Małgorzata Kidawa-Błońska czy Barbara Nowacka. 

– Kiedy spotykałem na swojej drodze rodziców, którzy skorzystali z szansy in vitro – zrozumiałem, że to kwestia życia, godności człowieka, miłości i marzeń. Trzeba zrobić wszystko, żeby przywrócić tę pomoc – powiedział Donald Tusk, przewodniczący PO.

Agnieszka Pomaska przypomniała, że dzięki rządowemu programowi wsparcia in vitro w latach 2013-16 w Polsce urodziło się ponad 22 tys. dzieci. – Rząd PiS zlikwidował ten program i dziś Polska jest jednym z pięciu krajów UE, gdzie in vitro nie jest finansowane. In vitro to przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy walczą o to, żeby mieć prawo do szczęścia – walczą o to, aby mieć dzieci – powiedziała posłanka. Dodała, że „żaden rząd nie zrobił tyle w kwestii wsparcia kobiet i wsparcia polskich rodzin, co rządy premier Ewy Kopacz i premiera Donalda Tuska: powszechny dostęp do przedszkoli, roczny urlop macierzyński, konwencja antyprzemocowa i program in vitro”.

Była premier Ewa Kopacz podkreśliła, że z rządowego programu in vitro funkcjonującego w latach 2013-2016 urodziło się ponad 23 tys. dzieci. – To ok. 40 tys. szczęśliwych rodziców. Czy komuś przeszkadza ich szczęście? Obecnie rządzącym… Gdyby porównać wydatki – to mniej więcej 3-4 miesiące funkcjonowania telewizji rządowej – dodała była premier. 

Tusk zapowiedział, że niezależnie od tego, jak obecna władza odniesie się do projektu ustawy, on się nie podda. – Warto walczyć. Czy za miesiąc, czy za pół roku – nie wiemy, ale dla wszystkich marzących o swoich dzieciach – my tę sprawę wygramy – stwierdził.

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

 

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk