Powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla In Vitro”! Agnieszka Pomaska jego Przewodniczącą

2022-09-26
Dnia 26 września Marszałek Sejmu Elżbieta Witek została zawiadomiona o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla In Vitro”. Przewodniczącą Komitetu została Agnieszka Pomaska, w jego skład wchodzą m.in. Ewa Kopacz, Małgorzata Rozenek-Majdan, Małgorzata Kidawa-Błońska czy Barbara Nowacka.
 
Projekt zainicjowała Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz, wspierając Obywateli w walce o równy dostęp do leczenia. Założeniem projektu obywatelskiego ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro. Projekt ustawy zakłada przeznaczenia na ten cel co najmniej 500 milionów złotych rocznie.
 
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Senacie, inaugurując działalność Komitetu Premier Ewa Kopacz podkreślała, że z rządowego programu in vitro funkcjonującego w latach 2013-2016 urodziło się ponad 23 tys. dzieci. „To ok. 40 tys. szczęśliwych rodziców. Czy komuś przeszkadza ich szczęście? Obecnie rządzącym… Gdyby porównać wydatki – to mniej więcej 3-4 miesiące funkcjonowania telewizji rządowej.” – dodała była premier.
 
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk powiedział: „Nie wiemy, jakie będą losy projektu ustawy in vitro, czy władza zdecyduje się wysłuchać ludzi, czy nie… Ja na pewno się nie poddam. Warto walczyć. Czy za miesiąc, czy za pół roku – nie wiemy, ale dla wszystkich marzących o swoich dzieciach – my tę sprawę wygramy.”
 
Agnieszka Pomaska zaznaczyła, że „In vitro to przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy walczą o to, żeby mieć prawo do szczęścia – walczą o to, aby mieć dzieci.”, dodając, że „żaden rząd nie zrobił tyle w kwestii wsparcia kobiet i wsparcia polskich rodzin, co rządy premier Ewy Kopacz i premiera Donalda Tuska: powszechny dostęp do przedszkoli, roczny urlop macierzyński, konwencja antyprzemocowa i program in vitro„.
 
https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk