Zakaz używania laptopów w WARSie, czyli o kolejowym absurdzie w interpelacji do ministra

2011-05-190

Zgodnie z paragrafem 12 pkt 4 regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt spółki PKP InterCity „w wagonie gastronomicznym zabrania się korzystania z laptopa”. W związku z tym nieprzystającym do dzisiejszych czasów zapisem, wystąpiliśmy jako grupa posłów do Ministra Infrastruktury z poniższą interpelacją.

Zakaz ten wprowadzono dwa lata temu. To ewenement na skalę światową. Żadna z firm zrzeszonych w International Rail Catering Group (organizacji spółek obsługi restauracyjnej pociągów) nie wprowadziła takiego rozwiązania. Wszędzie podczas posiłku w wagonie gastronomicznym można korzystać z komputera.

Osoby, które często odbywają dalekie podróże służbowe czują się pokrzywdzone zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach laptop to narzędzie pracy, a wielu podróżnych do ostatniej chwili przygotowuje różnego rodzaju prezentacje czy projekty. Pasażerowie uiszczając opłatę za bilet, powinni mieć prawo do korzystania ze swojego sprzętu tam, gdzie uznają to za najbardziej odpowiednie. Na domiar złego PKP InterCity rozważa rozciągnięcie zakazu na inne elektroniczne gadżety np. tablety czy smartfony. Wszelkie próby regulowania takich kwestii są bezcelowe i niepotrzebne, ponieważ równie dobrze, można by zakazać czytania książek, gazet czy używania telefonów komórkowych. W końcowym efekcie tworzone są sztuczne ograniczenia, które prowadzą do absurdów.
Zgodnie z paragrafem 12 pkt 4 regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt spółki PKP InterCity „w wagonie gastronomicznym zabrania się korzystania z laptopa”.

Zakaz ten wprowadzono dwa lata temu. To ewenement na skalę światową. Żadna z firm zrzeszonych w International Rail Catering Group (organizacji spółek obsługi restauracyjnej pociągów) nie wprowadziła takiego rozwiązania. Wszędzie podczas posiłku w wagonie gastronomicznym można korzystać z komputera.

Osoby, które często odbywają dalekie podróże służbowe są pokrzywdzone zwłaszcza,
że w dzisiejszych czasach laptop to narzędzie pracy, a wielu podróżnych do ostatniej chwili przygotowuje różnego rodzaju prezentacje czy projekty. Pasażerowie uiszczając opłatę za bilet, powinni mieć prawo do korzystania ze swojego sprzętu tam, gdzie uznają to za najbardziej odpowiednie. Na domiar złego PKP InterCity rozważa rozciągnięcie zakazu na inne elektroniczne gadżety np. tablety czy smartfony. Wszelkie próby regulowania takich kwestii są bezcelowe i niepotrzebne, ponieważ równie dobrze, można by zakazać czytania książek, gazet czy używania telefonów komórkowych. W końcowym efekcie tworzone są sztuczne ograniczenia, które prowadzą do absurdów.

W związku z powyższym złożyliśmy do Pana Ministra pytanie o działania, które zamierza zamierza podjąć w najbliższym czasie Ministerstwo, aby móc zapobiec w przyszłości podobnym, niedorzecznym sytuacjom spornym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk