Inauguracja Campusu Polska Przyszłości. Rafał Trzaskowski: Demokrację budujemy codziennie. Nie jest dana na stałe.

2022-08-26

W Olsztynie rozpoczął się organizowany przez Rafała Trzaskowskiego Campus Polska Przyszłości. Prezydent Warszawy powiedział, że w związku z wojną w Ukrainie dziś ważną kwestią jest bezpieczeństwo. – W Polsce są jednak tacy ludzie, którzy sądzą, że Zachód jest dla nas większym zagrożeniem niż Rosja – dodał.

Na inauguracji Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie Rafał Trzaskowski powiedział, że Polska jest pełna energii.

– My będziemy tu rozmawiać o wszystkim co dotyczy młodych ludzi, bo to oni będą tą energią zmieniać świat – stwierdził prezydent Warszawy. 

Gościem pierwszej debaty na Campusie był ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski. Przekazał podziękowania za ogromny wkład w historię Polski, który mieli młodzi ludzie.

– Zobaczyliśmy tę energię, która jest w młodzieży, gdy udzielaliście pomocy Ukrainie – powiedział ambasador. Dodał, że przyszłość należy do aktywnych ludzi, którzy wiedzą, czego chcą.

Trzaskowski zauważył, że głównym tematem jest kwestia bezpieczeństwa.

– Brak stabilności z powodu wojny w Ukrainie uczy nas, że musimy zastanowić się nad naszym zabezpieczeniem – powiedział prezydent Warszawy. Dodał, że sposób, w jaki pomagamy Ukrainie, „już teraz zachwyca świat”.

– Jednak w Polsce są osoby, które wspierają obecny rząd i uważają, że większe zagrożenie czyha na nas z Zachodu – powiedział Trzaskowski, odnosząc się do wypowiedzi europosła Krasnodębskiego o ograniczaniu suwerenności Polski przez Brukselę. 

– Jak to możliwe? – zapytał prezydent Warszawy. Dodał, że Ukraińcy giną za wolność i za te wartości Zachodu, które ktoś tak dziś krytykuje. – To przecież na Zachodzie mamy przyjaciół, którzy gwarantują bezpieczeństwo – podsumował Trzaskowski.

Ambasador USA zapewnił, że Polska jest bezpieczna. – Żołnierze Stanów Zjednoczonych w polskich bazach są gotowi do bronienia Was – zapewnił Brzezinski.

– Mój ojciec mówił mi, że Polacy są odpowiedzialni i pomocni. Przekazał mi to w wychowaniu – stwierdził ambasador. 

Brzezinski powiedział, że jego ojciec Zbigniew wyemigrował do USA, choć nie znał języka. – A potem był doradcą prezydenta USA w dobie zimnej wojny – wyjaśnił ambasador. Dodał, że to zasługa jego polskiego pochodzenia.

– My Was nie opuścimy – zadeklarował ambasador. – Ale Polska musi też budować dobre relacje z sąsiadami – zauważył. Brzezinski dodał, że demokracja jest w kryzysie i trzeba o nią walczyć.

– Demokracje budujemy codziennie, nie jest dana raz na zawsze – powiedział Rafał Trzaskowski. Dodał, że każda demokracja ma swoje problemy, ale wymagają one przedyskutowania.

Prezydent Warszawy zauważył, że im silniejsi jesteśmy w UE, tym silniejsi jesteśmy w NATO.

– Musimy więc potwierdzić, że jesteśmy aktywnymi członkami tych sojuszy – podsumował Trzaskowski.

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis transmisji z inauguracji Campusu Polska Przyszłości

źródło: polsatnews.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk