Pomorscy posłowie PO: Państwowe paliwowe koncerny korzystają na wojnie.

2022-05-30

Niestety, polskie spółki energetyczne, polskie spółki paliwowe – tak przynajmniej wynika z tych danych, które państwu pokazaliśmy – korzystają na wojnie, wykorzystują tę wojnę – przekonywała posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska na zorganizowanej w poniedziałek, 30 maja konferencji prasowej przed jedną z gdańskich stacji benzynowych spółki Lotos. Z wyliczeń posłanki wynika, że rok do roku PKN Orlen, który przejąć ma tę gdańską firmę – mimo rekordowych cen paliw – zwiększył swój 3-miesięczny zysk o 1 miliard złotych. Wspólnie z parlamentarzystami PO – Tadeuszem Aziewiczem i Barbarą Nowacką, Agnieszka Pomaska zapowiedziała interwencję w instytucjach odpowiadających za ochronę obywateli przed drożyzną.

– Ceny paliwa w Polsce osiągają rekordowy poziom i wydawałoby się, że ten rekordowy poziom wynika z tego, że za naszą granicą toczy się wojna, że ceny paliwa, czy ceny ropy poszły w ogóle w górę, ale my przyjrzeliśmy się temu problemowi bardziej wnikliwie – przekonywała posłanka Agnieszka Pomaska (PO).

Dziennikarzom pokazała planszę z wyliczeniami zysków Grupy PKN Orlen za pierwszy kwartał 2022 roku. Jak tłumaczyła, wzrosły one w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej o „rekordowy” 1 miliard złotych.

– To jest ten nadprogramowy zysk, o którym mówił niedawno pan premier Morawiecki. O dziwo, pan premier Morawiecki nie apelował do spółki Orlen, nad którą nadzór powinien sprawować Skarb Państwa, tylko mówił o Norwegii, więc w pierwszej kolejności chcieliśmy zaapelować do pana premiera, żeby przyjrzał się sytuacji na własnym podwórku i rzeczywiście, żeby wziął się za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, bo, niestety, polskie spółki energetyczne, polskie spółki paliwowe – tak przynajmniej wynika z tych danych, które państwu pokazaliśmy – korzystają na wojnie, wykorzystują tę wojnę – dodała.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

Czytaj więcej

źródło: zawszepomorze.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk