„Uchwaliliśmy ustawę, która blokuje zniszczenie Lotosu”. Posłowie liczą teraz na Sejm

2022-04-29

Pomorscy posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu 11-12 maja zajął się przyjętą w czwartek, 28 kwietnia 2022 r., ustawą senacką. Ma ona zastopować wyprzedaż majątku Grupy Lotos na rzecz Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej i węgierskiemu MOL, a następnie połączenie gdańskiej spółki z PKN Orlen. – Uchwaliliśmy ustawę, która blokuje zniszczenie Lotosu – powiedział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – Czeka nas prywatyzacja, kolonizacja i rozbiór Lotosu – ostrzegł poseł Tadeusz Aziewicz.

W piątek 29 kwietnia w biurze senatorskim Bogdana Borusewicza odbyła się konferencja prasowa z udziałem czworga posłów Platformy Obywatelskiej: Tadeusza Aziewicza, Małgorzaty Chmiel, Agnieszki Pomaskiej oraz Henryki Krzywonos-Strycharskiej.

Przegłosowaliśmy w Senacie ustawę, która blokuje na 9 miesięcy przejęcie części Lotosu przez Orlen oraz podział Lotosu, pokawałkowanie tego przedsiębiorstwa, a w zasadzie zniszczenie tego przedsiębiorstwa. Bo jeżeli te zamiary dojdą do skutku, to nie tylko Lotosu nie będzie jako znaku firmowego, ale realnie nie będzie firmy, bo będzie rozczłonkowana i sprzedana różnym podmiotom – mówił wicemarszałek Senatu. (…)

Agnieszka Pomaska uważa, że do przyjęcia w Sejmie ustawy broniącej niezależności Grupy Lotos wystarczy tylko głosów posłów z Pomorza.

Trwająca wojna ma też swoje poważne elementy ekonomiczne. Putina trzeba po prostu odciąć od europejskich, ale też polskich pieniędzy Do trójmiejskich portów wpływa coraz więcej oleju napędowego z Rosji. Widzimy, że te pieniądze do Rosji płyną także z Polski. I ta ustawa jest też elementem odcięcia Putina i Rosji od polskich pieniędzy. Nie wiemy, co się stanie ze stacjami Lotosu, które będą wyprzedane Węgrom, za kilka miesięcy czy lat. Nie mamy pewności, czy te stacje nie trafią na końcu w ręce rosyjskiego reżimu – obawia się posłanka. 

Czytaj więcej

źródło: gdansk.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji prasowej Parlamentarzystów PO

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk