„Również tutaj w Polsce mamy poczucie że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Polski rząd nie może budować i kontynuować takich sojuszy”. Briefing ws. sprzedaży stacji paliw Lotos węgierskiej spółce MOL.

2022-03-04

W piątek (04.03) odbył się briefing prasowy ws. sprzedaży stacji paliw Lotos węgierskiej spółce MOL w kontekście ataku Rosji na Ukrainę, w której wzięli udział: poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski oraz posłowie Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz. 

-Jest jeszcze czas by zatrzymać niszczenie Lotosu. Firmy fundamentalnej dla Pomorza. Dotąd podnosiliśmy argumenty ekonomiczne – nonsens niszczenia dobrej firmy w imię mocarstwowych ambicji prezesa Obajtka, ale teraz trwa wojna. Teraz względy bezpieczeństwa są jeszcze ważniejsze niż argumenty ekonomiczne. Nie można wiązać z naszym bezpieczeństwem energetycznym Węgier Orbana – powiedział europoseł Janusz Lewandowski. –To nie jest łącznik z zachodem, tylko ze wschodem. Orban trzykrotnie zdradził Ukrainę w sytuacjach zagrożenia Ukraińskiej państwowości. Pierwszy raz gdy najechano Krym i Donbas, w zeszłym roku gdy podpisał na 15 lat kontrakt wiążący energetykę Węgierską z Gazpromem, w tym roku, w czasie wojny gdy nie pozwala przesłać Ukrainie broni przez terytorium Węgier. Nie możemy wiązać naszej energetyki z energetyką Węgierską, która jest wpleciona w interesy Kremla – dodał.

-Czas próby to czas, w którym weryfikuje się przyjaciół i sojuszników. Dziś Viktor Orban rozbija jedność wspólnoty atlantyckiej. Pojawia się pytanie: czy rzeczywiście zasadne jest przekazywanie stacji Lotosu zależnej od niego firmie MOL? My kwestionowaliśmy tą transakcję również w czasie pokoju, bo uważamy ją za szkodliwą zarówno dla Polski jak i dla Pomorza. Teraz w czasie wojny tym bardziej ponawiamy apel o zaniechanie wyprzedaży i rozbioru Lotosu. – powiedział poseł Tadeusz Aziewicz. -To nie jest dobry czas dla podejmowania strategicznych transakcji. Trudno przewidywać jakie będą dalsze losy konfliktu na Ukrainie, jaka będzie polityka energetyczna świata, jak będą układały się realia rynkowe. Należy wstrzymać tą transakcję i szukać lepszych dla Polski i Europy rozwiązań – dodał.

-Viktor Orban już w trakcie trwania tej zbrojnej agresji na Ukrainę podtrzymał, że Węgry będą kontynuowały umowę gazową z Rosją. Zapowiedział też, że nie zrezygnuje z udziału Rosjan w budowie elektrowni jądrowej. To sprawia, że również tutaj w Polsce mamy poczucie że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Polski rząd nie może budować i kontynuować takich sojuszy w obliczu tego co dzieje się na Ukrainie. – powiedziała posłanka Agnieszka Pomaska. -Apelujemy do rządu aby zmienił tą złą decyzję. Lotos powinien zostać w Polsce -dodała.

Obejrzyj zapis transmisji briefingu prasowego

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk