Rozbiór Lotosu. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta z udziałem ekspertów i pomorskich posłów.

2022-02-10

Nadzwyczajna, XLV, sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona była planowanej przez rząd likwidacji Grupy LOTOS. Eksperci, parlamentarzyści i radni mówili o katastrofalnych dla Gdańska, Pomorza i Polski skutkach sprzedaży majątku Lotosu na rzecz światowego giganta Saudi Aramco, czy węgierskiego MOL, co będzie skutkowało likwidacją miejsc pracy w Lotosie i redukcją wpływów podatkowych, które zasilają samorządowe budżety. Głos zabrało wielu gości. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek nie skorzystał z zaproszenia.

Największe obawy budzą kwestie związane z likwidacją miejsc pracy w Lotosie oraz redukcją wpływów podatkowych, które zasilają samorządowe budżety, w tym budżet miasta Gdańska. Z zaproszenia na sesję nie skorzystali prezesi Grupy Orlen i Grupy LOTOS.

Ważną częścią dzisiejszej sesji były wystąpienia zaproszonych gości, w tym ekspertów zajmujących się gospodarką i branżą paliwową. Głos zabierali również europosłowie, senatorowie, posłowie oraz samorządowcy z województwa pomorskiego. Gośćmi sesji byli Paweł Olechnowicz były prezes Grupy LOTOS, prof. Dariusz Filar, Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Głos zabrali także politycy z regionu pomorskiego, wśród których znaleźli się m.in.: Janusz Lewandowski (PO), Tadeusz Aziewicz (PO), Agnieszka Pomaska (PO), Beata Maciejewska (Lewica), Artur Dziambor (Konfederacja), Małgorzata Chmiel (PO).

– Chciałam zapytać posłów partii rządzącej z Pomorza, których nie ma dziś na sali, czy nie mają poczucia wstydu, gdy obserwują jak znika ta pomorska perełka. Twarz tej fuzji, minister (aktywów państwowych – red.) Jacek Sasin, znany z wielu “sukcesów”, mówił, że ma ona służyć budowania polskiej potęgi – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska.

Czy cel nie jest inny? Spójrzmy na dotychczasowe działania Orlenu od 2016 roku. Zakup Polskapresse za 210 mln zł – czy to jest zadanie dla spółki energetycznej?  Zwracam uwagę na karuzelę stołków, która miała miejsce, zwłaszcza w Lotosie, jeśli chodzi o liczbę prezesów, ich zarobki i jednoczesny brak kompetencji. Państwowe spółki zamieniły się w agencje propagandy i PR rządu. I po to jest to przejęcie i budowanie tego giganta – dodała.

Obejrzyj wystąpienie posłanki Agnieszki Pomaskiej

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk