Zerowy VAT nie załatwia sprawy. #TabliczkiPrawdy – wspólna akcja Młodych Demokratów i Platformy Obywatelskiej

2022-02-07
fot. Karol Makurat / Zawsze Pomorze

Zgodnie z przepisami przygotowanymi przez rząd, wskazują na spowodowaną wprowadzeniem 0-procentowego podatku VAT na żywność obniżkę cen, ale równocześnie przypominają o wyższych kosztach działalności gospodarczej dla właścicieli sklepów (wynikających m.in. z podwyżek cen prądu i gazu). Tak działają „tabliczki prawdy” promowane w Gdańsku przez posłów Platformy Obywatelskiej – Agnieszkę Pomaską i Tadeusza Aziewicza, a opracowane przez Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.

– Wszyscy powinni mówić prawdę, w szczególności premier polskiego rządu. Wiemy, że obecny premier polskiego rządu bardzo często z prawdą się mija albo niektórych prawdziwych informacji nie przekazuje – przekonywała poseł Agnieszka Pomaska, która przypomniała o rządowych zapowiedziach kontroli tego, czy wprowadzony od 1 lutego 2022 r. zerowy podatek VAT na niektóre produkty, faktycznie obniżył ich ceny. – Żałujemy, że premier nie uruchomił mechanizmu, który sprawdziłby jak bardzo wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. To dotyczy zwłaszcza małych przedsiębiorców – zastrzegła.

– Nie tylko konsumenci są ofiarami drożyzny i Polskiego Ładu – zaznaczył z kolei poseł Tadeusz Aziewicz. – Ofiarami są także przedsiębiorcy i to szczególnie ci mali, drobni, których bardzo mocno uderzyła drożyzna – dodał.

Damian Chmielewski, przewodniczący regionu pomorskiego stowarzyszenia Młodzi Demokraci podkreślił, że zainicjowany przez tę młodzieżówkę PO pomysł nie jest skierowany przeciw obniżce VAT i wręcz cieszy się z tego, że rząd posłuchał w tej sprawie Donalda Tuska.

– Szkoda, że tak późno. Co ważne, obniżka VAT-u to nie wszystko. Przez nieudolne działania rządu mamy obecnie najwyższą od 21 lat inflację – powiedział.

Głos zabrała również pani Żaneta, właścicielka sklepu przy gdańskich Długich Ogrodach.

– Na co dzień spotykam się ze zwykłymi obywatelami, którzy zarabiają tą najniższą średnią krajową i przychodzą, płaczą mówiąc o rachunkach za prąd, jakie dostają – w granicach 1000 złotych, rachunkach za ogrzewanie, które mają na gaz – 1500 złotych i nie stać ich na opłaty, a obniżka VAT-u zero, nic im w życiu codziennym nie pomogła – przekonywała.

„Tabliczki prawdy” można odebrać w biurach poselskich Agnieszki Pomaskiej (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk) oraz Tadeusza Aziewicza (ul. Świętojańska 60/2, Gdynia).

źródło: zawszepomorze.pl

Czytaj więcej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk