Zyski firm pogrzebowych i kłopoty rodzin zmarłych. Pomaska pyta premiera o zasiłek pogrzebowy

2022-01-20

Rekordowa liczba zgonów w Polsce oznacza więcej zleceń i zysków dla firm pogrzebowych. Pogrążone w żałobie rodziny zmarłych mają dodatkowo kłopoty z organizacją pochówków i wyższymi kosztami. (…)

„W grudniu 2021 roku zmarło w Gdańsku 949 osób. To najwięcej w ciągu jednego miesiąca od czasów II wojny światowej” – napisał Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, na swoim profilu na Facebooku. Przed wybuchem pandemii COVID-19, w grudniu 2019 r., w Gdańsku zmarło 518 mieszkańców.

W 2020 r. zmarło najwięcej Polaków od czasu II wojny światowej. Rok 2021 okazał się jeszcze tragiczniejszy. Zgonów było o 96 tys. więcej niż średnia z lat przed pandemią. 

Na wzrost kosztów pochówków „w związku z nadmiarową liczbą zgonów w Polsce” zwróciła uwagę posłanka PO Agnieszka Pomaska. W interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego zapytała, czy rząd planuje podnieść wysokość zasiłku pogrzebowego. Obecnie zasiłek wypłacany przez ZUS wynosi 4 tys. zł.

„Sytuacja ta [nadmiarowe zgony – red.] doprowadziła do wydłużenia się czasu oczekiwania na pochówek, co z kolei generuje dla rodzin zmarłych dodatkowe koszty wynikające z konieczności przechowania zwłok w kostnicy przez długi czas. Tymczasem wysokość zasiłku pogrzebowego nie wzrosła, co sprawia, że ww. dodatkowe koszty rodzina zmarłego musi pokryć z własnej kieszeni” – napisała posłanka Platformy Obywatelskiej.

Zapytała też, jakie działania planuje podjąć rząd w celu zmniejszenia rekordowo wysokich dziennych liczb zgonów w Polsce.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk