W tygodniu dwie religie, jedna informatyka. Skutki rozporządzenia ministra sprzed 29 lat

2021-10-07

Dlaczego w podstawówkach są dwie lekcje religii tygodniowo, a tylko jedna informatyki – i to tylko dla starszych klas? Odpowiedź znajduje się w rozporządzeniu ministra z roku 1992, kiedy rząd o informatyce nie myślał, a i dziś nie ma ona takiego znaczenia, jak krzewienie wiary.

Kiedy Kościół katolicki będzie finansował edukację katolicką, na którą państwo wydaje ok. 1,5 mld zł rocznie? – zapytali posłowie resort edukacji. Dostali odpowiedź, że konsultacje „nie są prowadzone w tym zakresie”.  

Grupa ponad 50 posłów opozycji (w tym z Pomorza: Jerzy Borowczak, Henryka Krzywonos-Strycharska, Beata Maciejewska, Agnieszka Pomaska, Marek Rutka, Jarosław Wałęsa) skierowała do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka interpelację dotyczącą nauczania religii.   

Napisali, że na początku lat dziewięćdziesiątych większość społeczeństwa zaakceptowała nauczanie religii w szkołach, „jednak po trzydziestu latach wiemy już, że taka forma przekazywania katolickiej filozofii jest wykluczająca, krzywdząca, a przede wszystkim zniechęcająca i bardzo kosztowna”. Ocenili też, że „katechizacja w szkołach powszechnych narusza świeckość tej instytucji, a także jej otwartość i równouprawnienie każdego obywatela”.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk